Архітектурне освітлення відіграє важливу роль в тому, як люди сприймають і розуміють архітектуру. Освітлення будівель і споруд природно або штучно, архітектурне освітлення – це середовище, яке дозволяє нам бачити і цінувати красу в будинках навколо нас.

«Архітектурне освітлення може допомогти підвищити цінність архітектури.»

Освітлення може принести емоційну цінність архітектурі – це допомагає створити досвід для тих, хто займає простір. Без освітлення, де буде архітектура? Чи буде це мати такий же вплив? Ні, це не так. Є це денним освітленням або штучним освітленням, світло привертає увагу до текстур, кольорів і форм простору, допомагаючи архітектурі досягти своєї дійсної мети. Бачення – це найважливіший сенс, завдяки якому нам подобається архітектура, а архітектурне освітлення покращує те, як ми сприймаємо архітектуру ще більше.

Архітектурне освітлення

Естетика архітектурного освітлення

Естетика – це те, де дизайнери і архітектори зосереджуються на емоційному впливі освітлення та архітектури на жителів. Саме там дизайнери визначають, як люди хочуть відчувати себе, коли вони ходять по простору. Цей аспект особливо важливий для торгових точок; зовнішнє освітлення повинно залучати споживача, а внутрішнє освітлення повинно вселяти їм страх, оскільки вони проходять через двері до демонстрації продукту.

Функція архітектурного освітлення

Другий аспект, функція архітектурного освітлення, не можна ігнорувати. Ми хочемо, щоб архітектурне освітлення фасадів не виглядало певним чином, але ми повинні також впевнитись, що це служить його найважливішій меті – допомогти нам побачити. Області мають бути освітлені, щоб люди почували себе у безпеці при навігації по кімнаті або всьому будинку. Вони повинні вміти бачити підлогу і стіни навколо них, що має створити відчуття впевненості.

 

Архітектурне освітлення

Типи архітектурного освітлення

За призначенням архітектурне освітлення ділиться на два типи:

 • функціональне;
 • декоративне.

Перший застосовується для комфортного і безпечного перебування людей на вулицях у вечірній і нічний час доби. Місія цього типу важлива для будівель міст з нетривалим світловим днем взимку. Тут важливо налаштувати роботу освітлювальних приладів максимально ефективно, щоб вони, з одного боку, висвітлювали найбільший простір, а з іншого – не завдавали шкоди очам жителям міста.

Другий тип – носій естетичної функції. Він надає міським вулицям риси, що зберігаються в пам’яті. Як правило, таке підсвічування прикрашає місто під час новорічних свят, фестивалів, урочистих подій.

Енергоефективне архітектурне освітлення

Останній аспект дуже важливий у сьогоднішньому розвитку зеленого будівництва та стійкості. Одна справа створити захоплюючий макет архітектурного освітлення в Івано Франківську, але інша — створити захоплюючий реальний об’єкт, який також неймовірно енергоеффектівний. Це можна зробити, гарантуючи, що велика частина світла досягає своєї мети, і менше світла втрачається. Архітектурне освітлення фасадів. Зменшення кількості втраченого світла зробить будівлю більш ефективною. Легкий спосіб зробити це — встановити світлодіодні архітектурні світильники замість флуоресцентного освітлення. Сучасні світлодіодні технології дозволяють створювати якісно нові світлові прилади з більш високою світловіддачею, порівняно з флуоресцентними джерелами світла.

Будівлі та міські приміщення повинні бути спроектовані в першу чергу навколо їх жителів. Важливість архітектури та архітектурного освітлення як спускового механізму для фізичного, фізіологічного і психологічного благополуччя в даний час стає предметом значущості в архітектурі та містобудуванні.

Архітектурне освітленняПро важливість комплексного підходу

Одним з найскладніших завдань для світлотехнічної компанії є розробка концепції освітлення багатофункціональних територій та їх архітектурних домінант. Зазвичай замовник не може скласти ясне ТЗ для такої задачі і очікує набору «готових» пропозицій на цю тему від архітектора чи іншого уповноваженого найманого консультанта.

Таким консультантом можете стати ви!

Архітектурне освітлення фасадів. Дана задача настільки ж складна технічно, наскільки широкі перспективи відкриває перед нами в разі її успішного і професійного вирішення

Ключ до успіху:

 • Комплексний підхід до задачі, всебічний аналіз об’єкта
 • Пропозиція різних концепцій на вибір
 • Поглиблена розробка концепції, що сподобалася замовнику, попередньо схваленазамовником вже на стадії концепції.

Аспекти, що враховуються при проектуванні

 • Архітектурний стиль будівлі
 • Призначення будівлі
 • Історія об’єкту
 • Оздоблювальні матеріали фасаду
 • Можливість монтажу обладнання
 • Навколишнє середовище
 • Видові точки
 • Фонова засвітка

Архітектурне освітлення

Прийоми освітлення фасадів будівель

У сучасній архітектурі освітлення використовують шість основних способів фасадного освітлення. Уява і мистецтво світлодизайнера дозволяють створювати з них унікальні комбінації. Поговоримо про кожний окремо.

Архітектурне освітленняАкцентне або локальне

Прийом акцентує увагу на окремих елементах будівлі: ліпнині, колонах, балконах і вікнах. Для такого підсвічування використовуються вузькі промені світлодіодних прожекторів. Використання такого прийому дозволяє значно зменшити енерговитрати.

 

Архітектурне освітленняФонове

Застосовується для підсвічування значущих міських споруд театрів, палаців, храмів, соборів. Прийом вигідно виділяє силует будівлі і спонукає перехожих звернути на нього увагу. Для фонового освітлення найбільш підходить розсіяне світло, яке найкраще виділяють металогалогенні світильники потужністю від 400 ВТ.

 

Контурне

Архітектурне освітленняНовий креативний вид оформлення підсвічуванням будівель, приватних і заміських будинків. Ілюмінація виділяє тільки абрис, підкреслюючи грою світла основні елементи споруди: вікна, балкони, лінію даху. Найбільш вигідне використання дизайнерами гірлянд, лінійок, LED-трубок і світлодіодних стрічок.

 

Заливаюче

Архітектурне освітлення
Створюється за допомогою віддалених на невелику відстань від об’єкта прожекторів. Рівномірно освітлює всю площу фасаду історичної будівлі-пам’ятки, будівель минулих століть. Такий тип підсвічування не вигідний для архітектурних форм з пошкодженнями. Яскраве світло підкреслить їх наявність на тлі фасаду.

 

Архітектурне освітленняДинамічне

Використання в архітектурному освітленні світло динаміки зробило можливим програмувати підсвічування фасадів відповідно з порами року, погодою, музикою або появою людини на нічній вулиці.

Новітні засоби світлотехніки дозволяють дистанційно керувати яскравістю освітлення, змінювати колірну палітру, створювати рекламні та інформаційні сюжети.

На основі динамічного освітлення з’явилися медіафасади. Висотні і масштабні будівлі, оформлені світломузикою, створюють неповторну ауру нічного міста.

Архітектурне освітленняСвітлове оформлення

Застосовується для будівель, фасади яких оформлені за допомогою скла. В цьому випадку світлова конструкція розташовується всередині будівлі. При включенні на склі створюються унікальні світлові композиції.

 

Народження концепції

Варто відноситься до об’єктів нашого дослідження, як до витвору мистецтва – скульптури. Тому дослідження стандартних варіантів освітлення необхідно для виявлення позитивних та

негативних прийомів.

Пошук рішення

При розробці системи освітлення важливо враховувати поєднання принципів освітлення з архітектурою об’єкта, структурою фасадів, картою видимості, а також емоційним сприйняттям, яке буде створюватися у вечірній час.

Після проведеного дослідження об’єкта архітектури, місцевості, видових точок, поставити наступні світлокомпозиційні завдання архітектурної підсвітки фасадів:

 • Виділити площини фасадів залежно від схеми видноти
 • Щільність розміщення світильників на фасадах збільшувати до найбільш видимим ділянок.
 • Архітектурне освітлення повинні створити комфортну світлову середу, виключивши сліпучий ефект на мешканців, пішоходів і водіїв.

Архітектурне освітлення

Моделювання в Dialux

Обов’язково потрібно провести моделювання майбутньої системи освітлення в Dialux. Це дозволить виявити слабкі місця вашої концепції. Моделювання покаже де варто встановити світильник потужніше, а де варто переглянути оптику. Цей пункт обов’язковий до виконання, незважаючи на те, що багато хто навіть не зрозуміють, що за картинку намалював Dialux.

Архітектурне освітлення

Вибір відповідного світильника

Для реалізації поставленої задачі необхідно передбачити відповідне обладнання енергоекономічності, компактного дизайну і тривалого терміну служби. Потужність і кількість освітлювальних приладів потрібно підібрати з урахуванням характеристик яскравості і кривих світлорозподілу.

Бестселером архітектурного освітлення в Івано Франківську є Лінійні освітлювальні прилади – так званий Wallwasher мають симетричну оптику, що дозволяє створювати м’який градієнт на фасаді. Як правильно вибрати світильник для підсвічування фасаду поговоримо детальніше.

Вузол встановлення світильника на фасаді

Варто приділити окрему увагу розробці вузлів кріплення світильників і прожекторів на фасаді і самому дизайну кронштейна, враховуючи конструктивні особливості, так і естетику. Важливо розташувати світловий прилад на потрібній відстані від стіни для правильного розподілу світлового потоку, щоб уникнути надмірно яскравих плям поблизу джерела. Дуже важливо досягти збалансованого варіанту світлового рішення, коли підсвічування будівлі не суперечить стилістиці фасаду та архітектури навколишніх будівель. Тут особливо важливим є вибір рівня яскравості освітлюваного фасаду.

Архітектурне освітлення

Архітектурне освітленняМісце встановлення

Перше, що потрібно врахувати – це передбачуване місце установки світильника і яку функцію він буде виконувати. Бажано, для створення ідеального ефекту, вибирати світильник довгою рівною підсвічується площині.

 

Архітектурне освітленняВибір оптики

Важливо правильно вибрати оптику і потужність світильника.

Для заливаючого світла використовують оптику Wall Washer – потужність краще вибрати, промоделировавши сцену освітлення в Dialux.

Для підсвічування елементів фасадів використовується оптика Grizing.

 

Приклади вибору світильників

Архітектурне освітлення Архітектурне освітлення

Зовнішній вид світильника

Найчастіше архітектурне освітлення проектується для історичних будівель і споруд, в архітектуру яких ні в якому разі не можна вносити зміни. Тому дуже важливо щоб встановлене освітлення не вибивалося із загального сприйняття будівлею.

Для цього важливо, щоб всі лінії електропередач були прокладені по фасаду будівлі в коробі який за кольором повністю співпадав з кольором фасаду і не виділявся на його тлі. Теж саме відноситься і до світильників. Найбільш естетичний ефект від освітлення з’являється якщо сам світильник замаскований на фасаді і не виділяється з боку.

Система управління світлом

В проектах, де потрібно диммування світильників, запуск динамічних сцен та/або зміна кольорів, потрібно використовувати управляючі контролери. Для підрахунку керованих світлових точок (light points) і підбору потрібного контролера, необхідно визначитися з протоколом управління. Це (Ethernet/DMX) або DALI. Після цього, виходячи з розрахованої загальної кількості світлових точок під керуванням протоколу підбирається відповідний контролер.

«Для управління архітектурного освітлення краще всього підійде протокол DMX 512».

Стандарт DMX512 дозволяє управляти по одній лінії зв’язку одночасно 512 каналами (один прилад може використовувати іноді кілька десятків каналів). Одночасне використання декількох підтримуючих DMX512 пристроїв дозволяє створювати світлові картини та елементи оформлення різного ступеня складності, як всередині, так і зовні приміщень. По одному каналу передається тільки один параметр приладу, наприклад колір світіння світлодіодного RGB-прожектора. Кожен пристрій має певну кількість дистанційно керованих параметрів і займає відповідну кількість каналів в просторі DMX512.

Протокол DMX512 отримав широке розповсюдження і є одним з основних стандартів для більшості світлотехнічних систем. Він відрізняється простотою, привабливою для виробників пристроїв, і універсальністю при його застосуванні. Безумовно, у протоколу DMX512 є і певні недоліки.

Архітектурне освітлення Архітектурне освітлення

Дотримання простих правил дозволить уникнути поширених помилок.

Як відбувається монтаж зовнішнього освітлення будівель?

Перед монтажними роботами світлотехніка перевіряється на предмет стійкості до атмосферних опадів. Якісна світлотехніка повинна добре переносити: сніг, дощ, спеку, мороз. Яку світлотехніку краще підібрати для освітлення фасадів, висоток, ви зможете дізнатися, скориставшись консультацію наших фахівців.

Софіти і прожектори закріплюють за допомогою металевих стійок (їх кріплять до цегляних фасадів анкерами, саморізами). Інший варіант надійного кріплення – приварювання. Світлові гірлянди прикріплюють кліпсами, хомутами.

Технологія закріплення може мати масу нюансів (буде залежати від особливості фасаду, типу світлового оформлення та ін.) тому технологія вибирається індивідуально. Наприклад, якщо фасад вентилюється, то освітлювальну техніку встановлюють на нижню частину споруди. Крім того, монтаж підсвічування на нижніх поверхах в першу чергу орієнтований не на кріплення освітлення, а на магістраль живлення (розміщують під фасадом).

Етапи роботи

 • створення проекту (визначається тип будівлі, узгоджуються цілі, складність виконання роботи). Ретельно вивчаються характеристики будівлі, властивості матеріалів, з яких виготовлена конструкція, ступінь освітлення, яка вимагається, розтин кабельних ліній, їх протяжність, кількість систем захисту та управління зовнішнім освітленням; варіанти електромонтажу;
 • підбір кількості, типу освітлення (враховується потужність ламп, колірні рішення, температурні показники). Для наочності використовується комп’ютерне моделювання;
 • визначення технічних характеристик (розраховується яскравість, освітленість поверхні фасаду, підбирається обладнання);
 • підготовка документації для проведення електромонтажних робіт;
 • підбір комплектуючих, обладнання;
 • виконання роботи.

Щоб виконати даний вид робіт альпініст повинен вміти не тільки добре переміщатися по фасаду будівлі, але і мати навички електрика.

Архітектурне освітлення

Від чого буде залежати вартість?

Монтаж декоративного освітлення передбачає виконання різних видів робіт, включаючи висотні, тому до вибору виконавця необхідно підходити серйозно. Співробітники нашої компанії – це професіонали в сфері монтажу світлотехніки на висоті, які відповідально підходять до кожного завдання, забезпечують безпеку собі, перехожим, не завдають шкоди архітектурним елементам фасаду.

Наша команда працює оперативно, має зручне спорядження, яке не обмежує працівників в русі, забезпечує доступ до будь-якої точки фасаду. На вартість роботи впливають такі показники:

 • обсяг робіт;
 • тип освітлювальних приладів (софіт, Дюра лайт, галогенові лампи, кліп лайт і інші);
 • тип монтажу (горизонтальний вимагає більш тривалих термінів виконання, адже альпіністам доводиться часто переміщати спорядження);
 • терміни на виконання роботи;
 • спосіб кріплення: різьблення, зварювання, анкерні кріплення;
 • умови співпраці (разове або постійне співробітництво);
 • поверховість будівлі;
 • доступ до місця проведення роботи.

Актуальну вартість розрахують наші менеджери при укладанні угоди.