Докладна покрокова інструкція в якій описане встановлення і збірка вбудованого розподільного щита (модель ABB Striebel & John серія UK) в квартирі. В процесі монтажу електрощитка Івано-Франківськ, показані принципи і методи підключення вимикачів автоматичних і диференційних вимикачів автоматичних компанії ABB.
Вбудовуваний розподільний щит, модель ABB Striebel & John серія UK
Попередньо, в квартирі виконана електропроводка і всі кабелі, розділені на групи, підведені до місця майбутнього встановлення. Так само до нього підведені вступні кабелі, що йдуть від лічильника електроенергії розташованого на сходовій клітці. В щитку передбачається встановити два автомати різного номіналу один на групу освітлення, другий на групу живлення кондиціонерів, а так само три диференціальних автомати на групи розеток відповідно ванної кімнати, житлової і кухні.
Автоматичні вимикачі ABB
Встановлення щитка в квартирі складається з трьох основних етапів:
- Встановлення і кріплення основи розподільного щита.
- Розведення і підключення пристроїв захисту в ньому.
- Остаточна збірка щитка
Починаємо встановлення:
Так як електрощит у нас що вбудовується, необхідно підготувати нішу під нього в стіні. Для цього розмічаємо місце майбутнього встановлення. Зазначимо, що у обраної нами моделі, упаковка, вже містить трафарет з необхідними розмірами, що дуже зручно.
Шаблон для встановлення електрощита ABB
Висота монтажу розподільного щита в квартиріІвано Франківськ вибирається так, щоб надалі він був зручний в експлуатації. В даному випадку на рівні плеча, а якщо в щитку встановлений лічильник електроенергії, краще зробити його на рівні очей, для зручності зняття показань.
За трафаретом відзначаємо місце майбутнього встановлення, попередньо вирівнюємо його відповідно до рівня. Потім за допомогою перфоратора з лопаткою проробляємо нішу необхідного розміру в стіні.
Монтаж ніші під электощит
Коли все готово, ретельно очищаємо і обезпиллюєм отриману нішу, а потім, щоб кріплення щита було максимально надійним, ґрунтуємо.
Підготовка до встановлення електрощита в стіну
Проводимо всі необхідні дроти всередину електричного щитка і вмазуємо його. Для цього проводимо в потрібних місцях отвори у верхній і нижній стінках і прокладаємо в них кабелі. Після чого наносимо в нішу клейову суміш на гіпсовій основі і вставляємо туди корпус щита, при цьому вирівнюючи його як відносно площини стіни, так і за рівнем. Для надійної фіксації, можна прикріпити його до основи ніші, в нашому випадку саморізами через спеціальні місця в задній стінці.
Вмазуємо електрощит на гіпсову суміш
Вмазуємо электрощит в нішу
Даємо затвердіти гіпсовій суміші, залишаємо щиток в спокої, переходимо до другого етапу – займаємося з’єднанням пристроїв захисту. Для цього на дін-рейку одягаємо в потрібній послідовності пристрої захисту. В нашому випадку, спершу йдуть автомати, перший з яких на групу освітлення, а за ними встановлюємо диференціальні автомати.
Щоб встановити, будь-який модульний пристрій, будь то автомат, ПЗВ і т.п. на дін-рейку, необхідно його спочатку навішати, а потім натиснути на нижню частину, як показано на зображенні нижче, тоді воно надійно зафіксується.
Кріплення автоматичного вимикача на DIN рейку щита
Робимо розведення. Схема підключення автоматичних вимикачів найпростіша, у верхню клему заводить фазу, а в нижню поміщаємо фазний провід потрібної групи. В диференціальні автомати крім фази заводиться і нуль, через відповідні клеми зверху (з маркуванням “N”), а знизу так само поміщаються нуль і фаза необхідної групи. Диференціальний автомат захищає, як і звичайний, від перевантажень, а так само від витоку струму. По суті це автоматичний вимикач і пристрій захисного відключення (ПЗВ) в одному корпусі.
Спершу з’єднуємо між собою всі вводи фаз у автоматів, для цього скористаємося спеціальною шиною. У тому місці, де встановлення шини не можливе, замінимо її простою перемичкою з дроту великого перетину, в даному випадку 6 мм. кв.
Шина для підключення автоматичних вимикачів
Монтаж шини на модульні автомати електричного щитка
Так само з’єднуємо і вводи нулів між собою у диференціальних автоматичних вимикачів, якщо у вас немає під рукою з’єднувальної шини, можна виконати з’єднання перемичками з дроту, як показано нижче.
Саморобні перемички для з’єднання автоматів з дроту
З’єднання нулів у дифавтомата
Далі знімаємо оболонку з проводів, що входять в розподільний щиток.
Знімаємо захисну оболонку
Беремо клемник, що йде в комплекті, і встановлюємо в щитку. Колодка розділена на дві частини, ліва частина для проводів захисного заземлення (PE), а права для нейтральних, нульових робочих проводів.
Клемна колодка для одключения нулів і заземлення в електрощиті
Підключаємо всі дроти, всіх груп, захисного заземлення (жовті з зеленою смугою) до колодки, в т. ч. вступний провід (жовтий із зеленою смугою).
Підключення проводу заземлення до колодки електрощита
Підключення жовто зелених проводів заземлення споживачів в щитку
Встановлюємо зібрану нами раніше Din-рейку, з модульними захисними механізмами на ній, своє посадочне місце і затягуємо кріпильні болти.
Монтаж дин рейки
Потім підключаємо до лівої частини клемної колодки дроти робочого нуля (синій) тих груп, які підключаються без диференціального автомата, а так само вступний нуль. А також з’єднуємо цю частину колодки з відповідними клемами диференціальних автоматів, в яку повинен входити робочий нуль. Так, як ми заздалегідь їх з’єднали між собою перемичками, досить підключити до будь-якої однієї клеми. Таким же чином підключаємо вступний фазний провід (коричневий), до відповідної клеми автомата.
Підключення нулів в електрощиті
З’єднуємо виходи диференціальних автоматичних вимикачів з проводами відповідних розеткових груп, білий, фазний, провід в клему з маркуванням «2/1», а синій, нейтральний, в клему з маркуванням «N».
Підключення нульового і фазного проводу до діфу
Після того, як все підключено, встановлюємо лицьову панель електрощитка і закриваємо замки (відмічені на зображенні нижче) за допомогою прямої викрутки.
Встановлення лицьовій панелі щита
Закріплюємо рамку з дверцятами, за допомогою двох болтів, знизу і зверху, до основи.
Встановлення дверцят електрощита
На цьому монтаж і розводка електощитка Івано-Франківськ завершена, залишилося провести маркування всіх автоматів, для цього в комплекті поставки електричного щита є набір наклейок, на яких можна відзначити які саме групи відносяться до кожного модульному пристрою.
Електрощит встановлений
Збирання електрощита в дерев’яному будинку: специфіка, матеріали, монтажні роботи
Вибір на користь будівництва дерев’яних будинків і котеджів обґрунтований, насамперед, економічністю будівельних робіт, легкістю в зведенні дерев’яних конструкцій та екологічністю використовуваних матеріалів. Однак серед суттєвих недоліків таких будівель числиться підвищений рівень пожежонебезпеки. Тому організація електропостачання в дерев’яному будинку передбачає суворе дотримання рекомендацій та вимог профільних фахівців з метою забезпечення максимальної безпеки мешканців.
Особливості прокладки електрики в дерев’яних будинках, основні етапи
Для забезпечення в приміщеннях дерев’яної будови максимального комфорту і затишку, розташування і схему монтажу електросистем та комунікацій слід ретельно продумувати. Однак у випадку з електрикою потрібно враховувати її ступінь небезпеки, а тому до їх планування і прокладки слід ставитися з усією відповідальністю і серйозністю.
Роботи по електромонтажу всередині дерев’яних будинків і котеджів виконуються поетапно, виходячи з існуючих ризиків і для збільшення безпеки як самих робітників, так і людей, які будуть проживати в цьому будинку.
- Перший етап робіт полягає у прокладанні кабелів від ліній електропередач до розподільного щита, як правило, розташованому в будівлі або в безпосередній близькості від неї. Прокладка кабелю може здійснюватися двома способами:
- Підземним – зберігається зовнішня естетика фасаду будівлі і не порушується дизайн ландшафту на ділянці, проте такий спосіб потребує великих фінансових витрат;
- Повітряним – при порівняно доступній ціні робіт цей спосіб прокладання електрокабеля менш практичний із-за більшої схильності матеріалів до впливу шкідливих факторів.
- На другому етапі електричний кабель розподіляється всередині будинку, для цього також може бути використаний відкритий або закритий спосіб. На думку фахівців, застосування закритого способу найбільш прийнятний, так як він забезпечує не тільки естетичність інтер’єру, але і безпеку подальшої експлуатації дерев’яної будови.
При монтажі внутрішньої системи електропостачання важливо забезпечити:
- Відкритість доступу до электрощитів для електриків, що виконують огляд та/або обслуговування коробів;
- Пожежну безпеку і відповідність із заявленими сертифікатами використовуваних при монтажних роботах матеріалів і комплектуючих: кабелів, розеток і вимикачів, проводів, коробів для електропроводки, термічних усадок і ін.
- Високу якість розподільних електрощитів.
Увага! Всі види електромонтажних робіт, а також операцій з електрикою і розподільною мережею в дерев’яних будинках повинні виконуватися профільними фахівцями, які мають відповідний допуск до роботи з електрикою до 1000 B.
Проведення електропроводки
Монтаж електропроводки та монтаж електрощита в дерев’яному будинку Івано-Фраківськ починається після придбання всіх необхідних пристроїв і компонентів системи: кабелів, вимикачів, розеток, автоматів і освітлювальних приладів, розподільних коробок. Кожен окремий елемент монтується, відповідно до затвердженої схеми встановлення. Якщо дизайнерський проект передбачає використання додаткових оздоблювальних матеріалів в приміщеннях дерев’яного будинку, для прокладання електричного кабелю використовується спеціальний металевий рукав. Також допускається проведення електропроводки в каркасі підвісної стелі.
Збирання і встановлення розподільного щита
З-за підвищеного ризику виникнення пожежі в дерев’яному будинку, при монтажі розподільного щита рекомендується просочити пиломатеріал антипожежними засобами. Спеціалізовані склади забезпечать дереву здатність утримувати відкрите полум’я до 20-ти хвилин. Для повного виключення ймовірності загоряння, при монтажі щита потрібно суворо дотримуватися встановленого алгоритму робіт:
- В означеному схемою місці закріплюється корпус електрощита, що встановлюється.
- У корпусі щита монтується прилад для обліку споживання електроенергії;
- На дін-рейку (металевий профіль) кріпиться вступний автомат, фаза і нейтраль підводяться до двополюсного автомату;
- До вступного автоматичного вимикача приєднуються клеми облікового пристрою;
- Електричний провід, після закладки в будинок, повинен бути з’єднаний з вихідними затискачами лічильника;
- До din-рейки кріпляться автомати, реле напруги та ПЗВ;
- За допомогою одножильного кабелю з’єднуються затискачі електричних приладів.
Враховуючи, що дерев’яні поверхні (підлога, стіни, стеля) є вогненебезпечними і що швидко загоряються матеріалами, при проведенні електромонтажних робіт фахівці повинні керуватися існуючими правилами та нормами електробезпеки, прописаними в ПУЕ і ГОСТ.
Як вибирати матеріали для складання електрощита в приватному будинку
При виборі компонентів і матеріалів, необхідних для складання і встановлення електрощита в дерев’яному будинку, слід враховувати наступні фактори:
- Для електрифікації дерев’яних будівель використовується виключно мідний кабель, з маркуванням «Нг» і LS, що позначає двошарову негорючу ізоляцію;
- При виборі перерізу провідників для більш зручного розрахунку рекомендується використовувати таблицю ПУЕ;
- Абсолютно всі точки електропроводки, розетки та освітлювальні компоненти повинні бути заземлені;
- При монтажі електрощита є обов’язковою установка ПЗВ, необхідного для забезпечення захисту можливих пробоїв по корпусу і запобігання загорання дерева;
- Встановлення окремих автоматів для кожної групи та електролінії, де потужність пристроїв відповідає сумарному навантаженню на мережу;
- Розетки вибираються, виходячи з техніки прокладки електропроводки – відкритій або закритій;
- Для кожної групи повинні бути передбачені окремі прилади вимикання.
Щоб пломбування приладу обліку (лічильника) було максимально доступним і зручним, його рекомендується встановлювати безпосередньо перед ввідним автоматом.
Найбільш правильним варіантом електрощита для будинків і котеджів з дерева вважається металевий вологостійкий бокс з товщиною стінки 1-2 мм, який не має прямого контакту з деревним матеріалом. При необхідності, відокремити короб від стіни можна за допомогою спеціально спорудженої цегляної конструкції або декількох шарів азбесту.
Всі елементи в готовому коробі повинні бути з відповідним маркуванням для більш зручного включення/вимикання подачі напруги в окремі кімнати і приміщення. Для цього вузли можна підписати кольоровим маркером або приклеїти таблички з паперу.
Для правильного вибору електрощитового обладнання і апаратів захисту бажано розробити проект електрики (однолінійну розрахункову схему). Це дозволить істотно заощадити на комплектації, захистити відхідні лінії та полегшить подальшу експлуатацію.
Монтаж електричного щита Івано-Франківськ краще довіряти професіоналам. Наведемо приклади порушень, що найбільш часто зустрічаються при складанні: дроти в щиті можна розташовувати в натяг, не допускається скручування проводів, багатодротяні провідники в обов’язковому порядку окінцьовуються і т. ін. В обов’язковому порядку маркуються відходячі кабельні лінії, апарати диференціальної захисту, ПЗВ і автоматичні вимикачі.
Після складання електричного щита і маркування, на дверцятах розміщується схема ліній, що відходять, або таблиця споживачів
При необхідності проводиться випробування електротехнічною лабораторією.Довіряйте монтаж електрики професіоналам з нашої компанії! Це гарантія безпечної та безаварійної експлуатації на багато років.
Вартість збирання електрощитів у Івано-Франківську
1 фаза
Збірка електрощита для квартири 24-72 модуля без автоматизації – 4000 грн.
3 фази
Збірка електрощита для квартири 3 фази 72-168 модулів без автоматизації – 8000 грн.
1 фаза
Збірка електрощита для приватного будинку 1 фаза – від 5600 грн.
3 фази
Збірка електрощита для приватного будинку 3 фази – від 8000 грн.
1 фаза
Збірка електрощита з АВР або контролерами, 1 фаза – від 8800 грн.
3 фази
Збірка електрощита з АВР або контролерами, 3 фази – від 12000 грн.
Середня ціна за один модуль – 90 грн.
При збиранні щитка фахівцями нашої компанії діє система бонусів і знижок.