Однією з найбільш цікавих тем у сфері опалення приватних будинків є тема монтажу твердопаливних котлів Івано-Франківськ. Ця тема дуже об’ємна, злободенна і постійно розвивається. При монтажі газових і електричних котлів не виникає такої кількості питань, скільки при монтажі твердопаливних котлів.

Отже, ви вирішили, що вам потрібен твердопаливний котел. Ясна річ, що у вашому селищі або селі немає газу і не планується в найближчому майбутньому. Але ви вирішили якомога швидше добудувати будинок і заселитися в нього, жити довго і щасливо. Причому будинок не самий маленький, швидше за все більше 50 м.кв, і його потрібно опалювати.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Ви, природно, вивчили купу інформації, перебрали різні варіанти: тепловий насос, електричний котел, повітряне опалення і т. ін. Але в результаті, вирішили, що найекономнішим при подальшій експлуатації будинку буде твердопаливний котел.

Взагалі при плануванні опалення з ТПК (надалі – твердопаливний котел) потрібно ретельно все продумати і передбачити. Для людини, яка звикла до легких рішень, це може здатися занадто складним, незручним і навіть небезпечним.

Звичайно, найпростіше було б повісити електричний котел і забути. Але це рішення, незважаючи на свою позірну на перший погляд, дешевизну, надалі потягне за собою величезні рахунки за електроенергію. Адже одна справа приїхати на дачу в сільський будиночок на вихідні, і зовсім інша топити будинок постійно, особливо досить великий (50-200м.кв.), особливо взимку в морози (-10-25 градусів).

Також є варіант зробити камін або поставити буржуйку, це теж має сенс у деяких випадках. Сьогодні пропонуються каміни з водяним теплообмінником. Буржуйки дуже добре підходять для невеликих приміщень.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

При всій симпатії до твердопаливних котлів, не можна сказати, що ці системи абсолютно безпечні і незалежні від участі і контролю людини. Хоча, за великим рахунком, цього не можна сказати ні про одну систему опалення, навіть про стару добру піч, і вона може бути підступною. Із застереженням на це, приступимо до розбору польотів ). Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ – це досить складна і розгалужена система об’єктів і приладів, що в сукупності утворюють ефективну систему опалення вашої оселі. Розглянемо складові процесу.

Де поставити твердопаливний котел?

Отже, відповідь на поставлене питання: твердопаливний котел краще всього встановити в окремому приміщенні. Найчастіше, в проекті будинку вже передбачено спеціальне приміщення для топкової, хоча не завжди, і бувають випадки, коли вентиляційні шахти під димохід котла закладають недостатнього діаметру. А точніше, майте на увазі, що труба димоходу ТПК має бути не менше 150 мм, в залежності від потужності вибраного котла, може бути і більше – 160, 180 мм і більше. Тому відразу, ще на етапі продумування будинку, заплануйте приміщення площею не менше 7м. кв, а чим більше, тим краще.

Що буде розташовано в котельній?

По-перше, сам котел. Як можна раніше визначитеся з типом котла: звичайний котел, газогенераторний або пелетний. Ці котли відрізняються за розмірами, з пелетним котлом буде монтуватися також ємність для пелет, вона може бути 250, 500, 1000 л і більше, і шнек для подачі пелет (він теж може бути різної довжини – 2, 3, 4, 5 м і більше). По-друге, бойлер непрямого нагріву або комбінований з електротеном, він теж може бути різного обсягу – 100, 150, 200 л і більше, настінний чи підлоговий. По-третє, подумайте про встановлення буферної або акумулюючої ємності. Якщо котел у вас буде не пелетний, то рекомендуємо таку опцію.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Ну, уявіть, що ви топите піч, а вона остигає вже через пару годин, після того, як ви закінчили її топити. Абсурд. Весь сенс протопки як раз і полягає в тому, щоб нагріти приміщення і як можна довше продовжити процес передачі тепла. У печі це забезпечують цеглини, в системі з ТПК – буферна ємність. Хоча є ще варіанти – спеціальні кварцові плити, але у нас вони поки не поширені.

Отже, в котельній повинні поміститися котел (або пелетний котел з ємністю), бойлер, буферна ємність, а також потрібно передбачити місце для обв’язки всього: насосні групи, розширювальні баки, групи безпеки, насос для рециркуляції гарячого водопостачання, насос для «малого кола», насос для бойлера, триходовий клапан і т. ін.

Взагалі, площа котельної має бути «з запасом», як мінімум 2,5*3м, а краще 3*3м, 3*4м. Хоча в реальності на практиці було дуже багато випадків, коли ТПК доводилося монтувати в дуже обмежених просторах, аж до 2-х метрів квадратних, а бойлер підвішувати над котлом. Справа в тому, що ТПК потрібно постійно топити, тобто відкривати дверцята (а вони найчастіше відкриваються з профілю на себе, тому треба запланувати розміщення котла так, щоб вам було зручно закладати в нього дрова, а значить передбачити вільний простір перед котлом, як мінімум 1 – 1,2 м.

Далі, в котельній потрібно передбачити вікно, стіни з негорючого матеріалу, також можна залити невисокий п’єдестал 5 – 8 см. Димохід: якщо є шахта потрібного діаметру – добре, якщо ні – можна зробити утеплений димар або всередині топкової, або по стіні зовні. Подумайте, можливо, буде не зайвим для підстраховки встановити електричний котел. У цьому випадку він монтується паралельно ТПК і можна забезпечити автоматичне включення при охолодженні будинку.

Добре, припустимо, ви вибрали котел – простий або з автоматикою і комбінований бойлер для гарячого водопостачання. Далі вам потрібно визначитися, якою буде друга частина системи опалення – водяні теплі підлоги, радіатори або комбінація того й іншого плюс десь внутрипідлоговий конвектор (якщо у вас є великі низькі вікна).

Що вибрати: теплу підлогу або радіатори?

Коротко вкажемо на такі особливості того й іншого. По-перше, для деяких будинків буде непогано встановити радіатори, а саме чавунні, навіть старі з великим об’ємом води, особливо у випадках невеликої системи, де можливе закипання води. Та й взагалі, у чавуну багато плюсів – хороша тепловіддача, і головне, самий тривалий за часом процес передачі тепла, тобто вони довго нагріваються і довго остигають.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Радіатори тим більше рекомендуються, якщо ви хочете застосувати в приміщеннях дерев’яне підлогове покриття. Справа в тому, що тепла підлога найкраще монтувати з подальшим застосуванням керамічної плитки, для більшої тепловіддачі. Хоча, дерево на практиці теж непогано передає тепло. Це питання ще потребує докладного вивчення й уваги.

Класичною вважається така система (припустимо, будинок 2-х поверховий): на першому поверсі максимально тепла підлога з плиткою, на другому поверсі тепла підлога в санвузлі, в інших кімнатах (в спальнях, дитячих, гостьовій) – радіатори. Якщо будинок одноповерховий: на ваш розсуд – можна тепла підлога всюди, всюди можна радіатори, а можна зробити комбінацію – наприклад, у передпокої, коридорі і санвузлі теплу підлогу, в вітальні і спальнях – радіатори.

Типова схема опалення з твердопаливним котлом така:

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

А тепер розглянемо детальніше схему обв’язки топкової. Здавалося б, навіщо все це додаткове обладнання – бойлер, акумуляційна ємність, розширювальні баки для опалення та гарячого водопостачання, групи безпеки, насоси, насосні групи, колектор, гідравлічний роздільник або гідрострілка, триходовий клапан (або насосна група Laddomat), різні термостати, запобіжні клапани, захисний теплообмінник, автоматика, вентилятор, колектори для радіаторів та теплої підлоги. Це все необхідно для коректної роботи всієї системи як єдиного цілого. Кожний з цих пристроїв несе певну функцію і відповідає за свою ділянку роботи. Зайвого нічого немає, все як на війні ).

Давайте підемо по всім пунктам по черзі.

Котел

Центром всієї системи опалення є котел на твердому паливі. Трохи приділимо увагу саме типам топкових з різними твердопаливними котлами. Ось які є варіанти систем опалення з ТПК:

1 варіант: ТПК + радіатори.

Найпростіший варіант, для нагріву води застосовується електричний водонагрівач.

2 варіант: ТПК + бойлер + радіатори.

У цьому випадку між котлом і радіаторами врізається комбінований бойлер.

3 варіант: ТПК + бойлер + тепла підлога.

У цій системі потрібно передбачити управління температурою подачі теплоносія в теплу підлогу – встановити 3-ходовой клапан і циркуляційний насос.

4 варіант: ТТК + бойлер + радіатори + тепла підлога.

Тут краще всього використовувати систему швидкого монтажу (назвемо її системою правильного монтажу).

5 варіант: ТТК + акумуляційна ємність + бойлер + радіатори + тепла підлога.

Кращий варіант системи опалення з твердопаливним котлом. Правда, вимагає відповідного простору, щоб розмістити обладнання, а також не забудьте залишити місце для себе і для зберігання запасу палива.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Бойлер

Зрозуміло, що він служить для нагріву гарячої води для побутових цілей. Для роботи з ТПК найкраще підійде бойлер з вбудованим Теном, якщо ж його немає, то майже в будь який бойлер можна окремо купити і вбудувати електротен. Потім, бувають бойлери з одним і двома теплообмінниками. Додатковий теплообмінник можна використовувати для роботи з сонячними колекторами.

Акумуляційна ємність.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Майже незамінна річ в котельній, яка працює на твердому паливі. Теж є різні варіанти: c одним і двома теплообмінниками, різного обсягу (зазвичай 300, 500, 750/800, 1000 л і більше), а також з вбудованим бойлером для ГВП, якщо недостатньо місця в котельні. Обсяг буферної ємності зазвичай вибирається в межах 1000 літрів з однієї простої причини: щоб вона могла пройти в дверний отвір, так як в діаметрі вона 80 см без утеплювача і 100 см з утеплювачем. Утеплювач легко розстібається, а потім назад одягається на ємність.

Головний сенс буферної ємності – продовжити час, протягом якого тепло, отримане від спалювання палива, буде передаватися приміщенню. Тобто це просто великий термос – ось і вся хитрість. Ми нагріваємо воду один раз (на це буде потрібно пара годин), і потім система сама підживлюється гарячою водою, що знаходиться в баку. На практиці ми отримуємо вільний від растопок час: в зимовий морозний час – до доби, при плюсовій зовнішній температурі до 0 градусів – до 3-х діб.

За вартістю все обладнання для топкової з ємністю (наприклад, візьмемо чавунний або сталевий котел + буфер 1000 л, бойлер 200 л і вся обв’язка) порівнянна з вартістю комплекту пелетного котла (пелетний котел + шнек + пальник). Природно, і дрова набагато дешевше пелет. Тут все як завжди залежить від господаря, від його вільного часу: якщо ви постійно пропадаєте на роботі – звичайно, вам краще взяти пелетний котел (а краще і зовсім тепловий насос), а якщо у вас більш менш вільний графік роботи і ви ночуєте дома, то буде досить котла звичайного горіння, а якщо поставите акумуляційну ємність буде вам щастя ) !

Ще один великий плюс буферної ємності полягає в тому, що великий обсяг води не допустить закипання системи, а вся надлишкова енергія зберігається в нагрітій воді і використовується для підтримки комфортної температури в будинку.

Розширювальні баки

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Вода при нагріванні розширюється, тому в системі потрібно обов’язково передбачити 2 розширювальних баки – один для опалення, другий для гарячого водопостачання. Бак для опалення зазвичай червоного кольору, для ГВП – білий.

Групи безпеки

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Це засоби захисту системи, він складається з трьох комплектуючих: розповітрювач, запобіжний клапан та манометр. Манометр показує тиск, розповітрювач – випускає повітря з системи, запобіжний клапан – скидає частину води з системи при підвищенні тиску, встановленого на клапані (зазвичай 3Бар, може бути і менше – 1,5 Бар якщо котел не розрахований на стандартний тиск).

Насосні групи

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Система швидкого монтажу включає в себе насосні групи, гідравлічний роздільник (гідрострілку) і колектор. Вся справа в тому, що при наявності комбінованої системи опалення – радіатори і тепла підлога, необхідно розділити потік нагрітої води в даному випадку на три: в радіатори, теплу підлогу і бойлер.

Щоб теплоносій гарантовано надходив в прилади опалення і в теплообмінник бойлера як раз і застосовуються насосні групи, основну функцію яких виконують циркуляційні насоси. У насосних групах також є зворотні клапани, термометри і кульові крани.

Гідрострілка.

Функцією гідравлічного роздільника, про що говорить і сама назва, є відділення первинного (котлового) від вторинного контуру (опалювального). Крім того, одна з найважливіших функцій гідрострілки – захист чавунного теплообмінника ТПК від теплового удару. На практиці, гідравліка схеми опалення ніколи не відповідає розрахунковим параметрам, і застосування гідравлічного роздільника дозволяє усунути багато недоліків.

Колектор

Насосні групи і гідрострілка монтуються з допомогою спеціального колектора. Не найскладніший пристрій, але без нього не обійтися. З колектором вся система швидкого монтажу приймає завершений вигляд.

Триходовий клапан

Цей пристрій використовується в кількох місцях системи – при влаштуванні «малого кола» ТПК і для змішування теплоносія, призначеного для подачі в теплу підлогу. Якщо ви застосовуєте насосну групу для теплої підлоги, то триходовий клапан там вже є. А ось для того, щоб швидше «розігнати» систему (швидше нагріти всі прилади опалення), використовується метод поділу системи на ділянки.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Краще всього, коли теплоносій, проходячи через теплообмінник ТПК, буде повертатися назад в котел до входу в саму систему (буферну ємність, бойлер, радіатори і тепла підлога), так вода швидше нагріється. Для цього застосовується триходовий клапан, який перемикає напрямки потоку при досягненні певної температури, зазвичай 60-65 градусів.

Також в парі з клапаном монтують циркуляційний насос. Весь вузол можна замінити одним пристроєм типу Laddomat.

Далі, коли вода нагріється до потрібної температури, вона надійде в буферну ємність, нагріває її, а потім піде в систему опалювальних приладів. Це найбільш ефективний спосіб прогріву системи.

Захисний теплообмінник.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Вода в твердопаливному котлі може закипіти, якщо система не володіє достатнім об’ємом води. У деяких сучасних сталевих і піролізних (газогенераторних) ТПК конструкції вже передбачений спеціальний контур охолодження, для якого потрібен ще STS-клапан. Це запобігає перегріванню теплоносія шляхом підмішування в подачу води з котла холодного водопостачання. Такий же принцип закладений і в захисний теплообмінник. У чавунних котлах зазвичай немає контуру охолодження, тому рекомендується встановлювати захисний теплообмінник або буферну ємність.

Автоматика

В сучасній лінійці пропонованих твердопаливних котлів є багато розумних котлів з вбудованою автоматикою, яка регулює процес горіння через подачу повітря для спалювання палива (наприклад, відкриттям і закриттям заслінки, або з допомогою спеціального вентилятора). До таких котлів відносяться газогенераторні, пелетні і деякі сталеві котли.

Взагалі, автоматику з вентилятором можна встановити практично на будь який ТПК. Вона продається окремо і монтується на котел без особливих складнощів.

Колектори для радіаторів та теплої підлоги

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Ніяких особливостей при монтажі з ТПК в колекторах не існує, вони однакові для систем з будь-яким котлом – газовим, електричним або твердопаливним.

Радіатори

Що стосується радіаторів, тут теж немає якихось серйозних обмежень. Єдине, якщо будинок невеликий (до 50-70 м. кв.) і радіаторів планується небагато, то краще поставити чавунні радіатори з метою збільшити обсяг теплоносія щоб уникнути закипання, а також продовження теплового ефекту від протопки ТПК.

Трубопроводи для обв’язки ТПК.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Для обв’язки ТПК краще всього застосовувати металеві труби: мідь, сталь. Тут головна небезпека – висока температура подачі котла, тому застосовувати пластикові труби потрібно обережно і тільки на тих ділянках, де вони можуть витримати температуру теплоносія. Звичайно, обв’язка міддю або нержавійкою – найкраще рішення, але і найбільш витратна. На практиці частіше застосовуються поліпропіленові труби, зшитий поліетилен, а також металопластикові труби. А ділянку найбільшої температури теплоносія – подача від котла до буферної ємності – робиться з металевої труби, зазвичай використовують гофру з нержавіючої сталі.

Димар

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Як вже говорилося вище, при проектуванні будинку потрібно обов’язково запланувати витяжні шахти потрібного діаметру. Для ТПК діаметр димоходу повинен бути не менше 150 мм і більше в залежності від потужності вибраного котла. Якщо ж димоходу немає, його можна змонтувати безпосередньо під час монтажу топкової. Найчастіше застосовується т. зв. утеплений димар або «сендвіч». Його можна встановити як всередині топкової, так і зовні.

Підводячи підсумок всьому сказаному хочеться сказати, що майбутнє твердопаливних котлів представляється досить світлим, оскільки вони працюють на природному паливі, яке завжди під рукою (принаймні в нашій країні). І якщо ми будемо дбайливо ставитися до наших лісових багатств, то завжди буде чим протопити свій твердопаливний котел.

Тверде паливо

Ще пару слів про тверде паливо. Види твердого палива, а на заході його називають біопаливом, дуже різноманітні. Це, насамперед, дрова, щепа, тирса, солома, вугілля, брикети, торф, пелети, вугільний горошок і т. ін. Розвиток енергетики в цьому напрямку досить логічно й економічно виправданий, природний і не порушує баланс в природі.

Отже, вперед до реалізації вашого проекту – топкової на твердому паливі. Ви можете самі спробувати зробити монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ, але краще довіртеся нам, налийте собі чашечку смачної кави і спостерігайте за професійною роботою наших фахівців.

Адже на ці речі можна дивитись безкінечно: на те, як працюють інші й на вогонь, який потім ви вже самі будете розпалювати у вашому котлі.

З чого складається вартість підключення твердопаливних котлів

Наша компанія встановлює твердопаливні котли опалення всіх видів: класичні установки на твердому паливі, тривалого горіння, з автоматичною подачею палива і піролізні агрегати.

Загальна вартість підключення твердопаливного котла, яку господар приватного будинку розраховує побачити ще до початку монтажу в котельні, включає вартість додаткового обладнання для обв’язки системи опалення, вартість матеріалів і робіт з монтажу обладнання.

Вартість встановлення котла

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ класичного типу і встановлення піролізного агрегату за ціною не відрізняються. А ось вартість монтажних робіт твердопаливного котла з автоматичною подачею палива, що має зовнішній бункер для завантаження палива, буде вище на 3500 гривень. Налагодження роботи бункера і механізму подачі палива – окремий вид робіт.

Загалом, в Івано-Франківськуі і області розцінки на монтажні роботи по обв’язці котлів, що виконуються спеціалізованими підприємствами трохи вище, ніж у приватних майстрів. В першу чергу, це продиктовано тим, що монтажні організації Івано-Франківська надають гарантію на якість своїх робіт не менше 12 місяців. Встановлення опалювальної системи в приватному будинку вимагає підвищеної надійності, тому вирішите для себе, чи варто економити тисячу гривень, замовляючи монтаж у випадкових людей.

Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ

Ціна встановлення

  1. Монтаж твердопаливного котла Івано-Франківськ і наступне підключення обійдеться вам від 800 грн і вище (середня вартість таких робіт в цьому сезоні становить 1500 грн з матеріалами включно). Обв’язка котла виконується мідними або сталевими трубами, а ось вже розведення по будинку: металопластиковими або поліпропіленовими трубами.
  2. Вивід і підготовка отвору для димоходу, за умови, що діаметр димоходу становить 150-200 мм, обійдеться вам в 300 грн. Вартість одного метра димоходу (сендвіча) буде близько 400 грн .. Пам’ятайте, що висота димоходу повинна бути вище рівня коника (якщо димохід виводиться біля нього) і може бути трохи нижче коника (якщо димохід виводиться по стіні) але не повинна бути нижче 6 метрів ! Більш того, димовідводна система повинна бути правильно утеплена і обладнана місцем для збору конденсату. Вартість монтажу димовідводів труб становить від 70 грн за 1 м. Труби (тільки робота), точну вартість ви зможете порахувати помноживши кількість метрів димоходу на вартість роботи.
  3. Залежно від встановлення додаткового обладнання може збільшитися підсумкова вартість монтажу твердопаливного котла Івано-Франківськ. Ціну встановлення теплоаккумулятора, насоса, групи безпеки, розширювального бака, гідрострілки, змішувального вузла і т.п. необхідно уточнювати у майстрів (не факт, що саме вам потрібно все це обладнання).
  4. Вартість демонтажу старого твердопаливного котла від 100 грн і вище, залежно від складності роботи.

Встановлення додаткового обладнання для обв’язування

Крім основних видів додаткового обладнання для обв’язки системи опалення знадобляться всілякі крани, трійники, куточки і т.п. Перелік, кількість і вартість матеріалів ми визначаємо після виїзду на об’єкт, складання робочої схеми проекту і розрахунків.

Вартість доставки матеріалів на об’єкт

У нашій компанії вартість всіх монтажних робіт по опаленню в Івано-Франківську вже включає ціну доставки на об’єкт усіх необхідних матеріалів і устаткування для обв’язки. Ми збираємо всі необхідні матеріали і привозимо їх на об’єкт своїм транспортом.

Актуальні діючі розцінки на всі види монтажних робіт по опаленню ви можете дізнатися за телефоном нашої компанії або на сайті.