Автоматичний вимикач (автомат) – це контактний апарат, призначений для комутації (включення і відключення) електричного ланцюга. Винайдено пристрій було в 1836 р. Чарлзом Графтоном Пейджем, американським ученим, а перша конструкція була описана Томасом Едісоном у 1879 р. Сучасний же автоматичний вимикач світла був запатентований у Швейцарії компанією Brown Boveri & Cie в 1924 р. Автоматичні вимикачі, крім комутації ланцюга, необхідні для:

 • захисту від струмів перевантаження: автоматичний вимикач відключає ланцюг, який захищається, в момент, коли по ньому протікає струм, що перевищує допустимий;
 • захисту від короткого замикання: прилад автоматично від’єднує ланцюг від мережі при виникненні великих струмів короткого замикання.

Такі пристрої виконують одночасно функції і захисту, і управління.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Види та особливості застосування автоматичних вимикачів

Автоматичні вимикачі застосовуються в таких сферах:

 • управління різними видами устаткування загального призначення: силове, освітлювальне в побуті і на виробництві, тощо;
 • монтаж в ланцюгах, що живлять устаткування спеціального призначення: захист приладів, що працюють в екстремальних умовах підвищеної вологості, запиленості, високої вибухонебезпеки тощо;
 • управління напівпровідниковим обладнанням: у випадках, коли потрібні часті перемикання.

Виходячи з областей застосування, влаштування автоматичних електровимикачів може дещо відрізнятися, але принцип дії у них загальний – розмикання ланцюга у разі, коли зміна параметрів електричного струму може призвести до пошкодження підключених приладів і обладнання.

У промисловості і побуті використовуються автомати з різними конструктивними характеристиками – повітряні, з литим корпусом, модульні. Найбільше поширення отримали модульні, тому далі піде мова про те, як підключити вимикач власне такого типу.

фото

Особливості підключення автоматичних вимикачів, виходячи з кількості полюсів ланцюга

Одна з головних характеристик автоматів обумовлюється числом полюсів головного ланцюга. Для однофазної мережі використовуються однополюсні або двополюсні автоматичні вимикачі. Для трифазної мережі потрібно застосування трьох – або чотирьохполюсних автоматів. Особливості їх підключення такі:

 • однополюсні автоматичні вимикачі: найпростіші пристрої. Такий запобіжник монтується для захисту ланцюгів, що відходять. При цьому потрібно врахувати, що однополюсний автомат може встановлюватися не тільки в однофазній, але і двох – і трипровідній проводці, але захищати, тобто вимикати, він буде тільки фазний провід. При цьому нейтральний провід повинен бути заведений на нульову шину, а заземлюючий – до шини заземлення, минаючи автоматичний запобіжник. Підключити однополюсний автоматичний запобіжник в якості вступного неправильно. У такому випадку при спрацьовуванні буде відключатися тільки лінія фази, а нейтраль залишиться з’єднаною з джерелом напруги. Таке підключення не забезпечить 100% електрозахисту;
 • двополюсні автоматичні вимикачі: одні з найпоширеніших побутових пристроїв. Підключення вимикачів з двома полюсами гарантує повне відключення електропроводки від джерела живлення. Якщо підключити такий запобіжник, як вступний, то при його вимиканні можна буде безпечно проводити будь-які електромонтажні роботи. Також двополюсні силові автомати встановлюються в якості вимикачів таких однофазних приладів, як бойлери або верстати. Крім того, двополюсний прилад використовується в разі необхідності автоматичного знеструмлення однієї з ліній при аварійному відключенні іншого. При цьому один з полюсів спрацює як розмикач, а другий з’єднується в ланцюг, який він повинен буде відключити в разі перевантаження або короткого замикання. При встановленні потрібно врахувати, що використання двох однополюсних автоматів замість одного двополюсного неприпустимо, як і неприпустимо об’єднання їх важелів. В двополюсному вимикачі присутнє блокування між двома механізмами, яке гарантує їх одночасне спрацьовування. Спільний важіль у такому разі служить тільки для ручного відключення або включення;
 • триполюсні автоматичні вимикачі: такі автомати монтуються для захисту трифазної проводки з 3-х або 4-х проводів. Також прилади використовуються для автоматизації відключення двох сполук, як ввідного автомата електропроводки з 3 фаз або як загального вимикача для приладу, що працює на 3-х фазах (наприклад, електродвигуна насоса);
 • чотириполюсні автомати: використовуються досить рідко в чьотирьохпровідній електромережі.

Як бачимо, вибір і монтаж багатополюсних автоматичних вимикачів Івано-Франківськ залежить від особливостей улаштування електромережі.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Також в процесі забезпечення безпеки електромережі потрібно врахувати особливості застосування диференціальних автоматичних вимикачів, пристроїв захисного відключення (ПЗВ). Відрізняються вони такими характеристиками:

 • ПЗВ спрацьовує в тому випадку, якщо в мережі, що захищається ним, виникає різниця струмів в номінальному і нульовому проводі, тобто з’являється струм витоку. В такому випадку можна отримати удар струмом, доторкнувшись до пошкодженого обладнання. При цьому при звичайному перевантаженні, яке виникає у момент включення великої кількості потужних приладів в мережу, наявність тільки ПЗВ не захистить систему;
 • диференціальний автомат поєднує в собі і автоматичний вимикач і ПЗВ. Він захищає електропроводку в будинку або квартирі від перевантаження, від короткого замикання і від струмів витоку.

Саме тому для забезпечення надійного захисту потрібно правильно підібрати автоматичний вимикач з потрібним маркуванням.

Встановлення автоматичних вимикачів Івано-Франківськ

Монтаж автоматичного вимикача Івано-Франківськ має свої особливості. На перший погляд може здатися, що в цьому немає нічого складного, але недосвідчені користувачі часто допускають помилки. Пропонуємо розглянути основні моменти підключення:

 • будь який автоматичний вимикач обладнаний контактами з сполуками рухомого і нерухомого типу. Місце підключення фази визначається особливостями улаштування автоматів тих чи інших виробників;
 • необхідно очистити край провідника від ізоляції перед тим, як затиснути його в клемі. В іншому випадку пластик почне плавитися;
 • для забезпечення більш надійного утримання кабелів необхідно зачищені кінці U-подібно загнути;
 • для того щоб підключити кілька пристроїв до силової лінії, необхідно використовувати гребінчату шину. Вона спростить проведення монтажних робіт, а також забезпечить безпеку всього підключення;
 • не рекомендується використовувати дроти з різним перетином. У такому випадку при приєднанні буде надійно затиснута тільки жила з більшим перетином, а провідник меншого діаметру буде нагріватися. У багатьох випадках саме це стає причиною пожеж. Уникнути цього можна, якщо купити автоматичні вимикачі відомих виробників, у яких проблема підключення таких проводів була вирішена з допомогою особливих зпресовуючихзатискачів;
 • при підключенні проводів з множинними жилами вони окінцевуються з допомогою спеціальних наконечників, які дозволяють уникнути обламування тонких жил. Обробляння кінців проводів з допомогою пайки проводити заборонено.

Способи монтажу автомата на щитку

Основними вимогами при кріпленні автоматичного вимикача в щитку є: надійність, відсутність люфту при перемиканнях його режимів і зсувів. Тому на практиці застосовують три основних способи фіксування:

 • На DIN-рейку. Є зручним сучасним способом кріплення, що дозволяє забезпечити не тільки якісну фіксацію і високу ступінь електрозахисту, а й надає зручний доступ для виконання переміщення або заміни автомата. Забезпечує можливість розширення мережі та встановлення додаткових захисних пристроїв з відповідним типом кріплення.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Монтаж на DIN-рейку.

 • На планці з готовими отворами і нарізаною різьбою. Забезпечує надійне кріплення і можливість розширення кількості вимикачів. Однак проводити заміну автоматів дуже незручно. На сьогодні є застарілим методом кріплення і практично не використовується при монтажі нових електромереж.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Монтаж на стійку з готовими отворами під кріплення.

 • В спеціальне гніздо, передбачене в електрощиті. Спосіб встановлення відносно простий і полягає в замиканні автомата в фіксуюче гніздо. Для демонтажу на пристрої необхідно відтягнути засувку викруткою. Недоліком такого способу є неможливість розширення мережі без встановлення додаткового щитка, так як кількість місць обмежена.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Монтаж в щиток.

РекомендаціїЇ по вибору автоматичних вимикачів

Перед тим, як підключити автоматичний вимикач, необхідно провести правильний їх вибір не тільки по електричним параметрам, а і по зручності монтування. Якщо поставити автомат з недостатнім граничним минаючим струмом, то виникнуть певні незручності експлуатації мереж. Неякісне або складне кріплення стане причиною виникнення проблем при монтажі або демонтажі пристрою. Тому, роблячи вибір, варто користуватися наступними правилами:

Необхідна оцінка максимальних струмових навантажень для підбору автомата з достатнім запасом міцності. Однак потрібно робити вибір в меншу сторону. Наприклад, при навантаженні в 23 А, автомат повинен бути на 16 або 20 А. Якщо встановити автомат на 25 А, то пристрій просто не буде спрацьовувати при перевантаженні і деякі споживачі можуть вийти з ладу.

При підключенні декількох автоматів не можна виконувати підключення через один з-за зручності, оскільки це порушує правила електробезпеки.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Правильне підключення автоматів.

Гвинти на затискачах клемах повинні бути виконані з корозійностійких матеріалів. Якщо застосовується звичайна сталь, то вона може з часом окислюватися або іржавіти, що призведе до неякісного контакту і необхідності заміни пристрою.

Рекомендується не використовувати жорсткі жили для підключення до затискних клем, так як це суттєво ускладнить процес монтажу. Потрібно додатково докупити спеціальну шину, на яку підключати жорсткі кабелі, а від неї робити розводку гнучких.

Корпус пристрою повинен бути виконаний з негорючого пластику.

Монтаж автомату

Насамперед необхідно знеструмити щиток для забезпечення безпечних умов монтажу. Після цього виконують підведення дротів до гнізд контактної групи і виробляють з’єднання з надійним закріпленням і відсутністю оголених жил над корпусом автоматів. Якщо потрібно під’єднати декілька автоматів, то користуються правилами підключення, описаними вище. Схема встановлення автоматичного вимикача вимагає обов’язкової перевірки до моменту подачі напруги.

Потім оцінюється механічна міцність кріплення до щитка. Якщо виявлено, що на автоматі розхитані фіксатори або кліпси, то його потрібно замінити на новий, навіть незважаючи на те, що він повністю в робочому стані. При необхідності проводять затягування клем в контактних групах. Після цього включають живлення щитка і перевіряють ділянки ланцюга на спрацьовування захисту.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Тестування автоматичних вимикачів.

При монтажі автоматичних вимикачів Івано-Франківськ їх поділяють за селективності електропостачання. Наприклад, поділяють розеткові лінії та освітлення, а також лінії для різних кімнат. Якщо у вас виникнуть питання, то менеджери нашої компанії допоможуть вам вибрати автомати. На нашому сайті ви знайдете прайс автоматичних вимикачів, а також характеристики кожного приладу.

Розцінки на встановлення автоматичних вимикачів в Івано-Франківську

З вартістю монтажу і заміни автоматів Івано-Франківськ ви можете ознайомитися в нашому прайс-листі, або зв’язавшись з нами по телефону.

Заміна автомата в щитку проводиться в зручний для Вас час. Наша компанія працює по всьому Івано-Франківську і області.

У загальну вартість заміни автомата в щитку входить демонтаж, встановлення та підключення нового модуля. Ціна залежить від кількості полюсів, ПЗВ і наявності автоматичного вимикача диференціального струму.

Монтаж і заміна вимикачів і автоматів

Встановлення однополюсного автомата на DIN-рейку до 63 А 90 грн

Встановлення однополюсного автомата на DIN-рейку до 100 А 90 грн.

Встановлення триполюсного автомата на DIN-рейку до 63 А 120грн

Встановлення триполюсного автомата на DIN-рейку до 100 А 120грн

Встановлення триполюсного автомата на DIN-рейку до 160 А 120грн.

Для захисту мережі від перепадів напруги або коротких замикань необхідне встановлення автоматичного вимикача. Процес монтажу і підключення досить простий і не повинен викликати особливих труднощів. Тому його можна виконувати своїми силами без залучення фахівців.