Підлогове опалення — одне з найбільш вдалих винаходів людини у сфері благоустрою житла. Достовірно відомо, що теплу підлогу людина використовує з часів Ромула до наших днів. Причому останнім часом з появою електричних систем підлогового опалення ця технологія обігріву стає все більш популярною. Один раз оцінивши її гідності, замовник напевно не відмовиться від неї і в майбутньому, навіть якщо переїде на інше місце проживання.

Електропідігрів підлоги

Переваги і недоліки

Системи електричного підлогового опалення (їх ще прийнято називати теплими підлогами) застосовують сьогодні чи не повсюдно. Проте найбільше вони затребувані саме в житловому секторі — в новобудовах, а також в реконструйованих будівлях. «Тепла підлога» забезпечує додатковий (комфортний) або основний обігрів будь-яких приміщень, у тому числі і з підвищеною вологістю: ванна кімната, кухня, передпокій, дитяча кімната, спальня, балкон.

Електропідігрів підлоги

Кріплення резистивного нагрівального кабелю до напрямних здійснюється поверх стяжки і теплоізоляційного шару згідно з монтажною схемою

Достоїнств у систем електропідігріву підлоги Івано Франківськ безліч. Наприклад, відомо, що:

  • «тепла підлога» забезпечує близьке до оптимального розподілення температури по висоті приміщення, добре прогріваючи нижню зону і не допускаючи перегріву повітря у верхній зоні приміщення;
  • фізіологічно комфортна температура підлогового покриття в місцях контакту зі ступнями ніг дарує виключно приємні відчуття. У будинку, де встановлена система підігріву підлоги, тапочки стають не потрібні;
  • на відміну від радіаторів і конвекторів, «тепла підлога» практично не впливає на природню вологість повітря в приміщенні, що обігрівається;
  • підлогове опалення значно знижує загрозу протягів і кількість пилу в повітрі за рахунок відсутності конвекційних потоків;
  • джерело тепла, приховане в конструкції підлоги, не займає місця і працює безшумно;
  • використання підлогового опалення дозволяє підтримувати середню температуру в приміщенні на 1-2 °С нижче порівняно з конвекційними системами обігріву, що скорочує споживання електроенергії на 5-10 %;
  • задана температура автоматично підтримується за допомогою терморегулятора, легко піддається дистанційному керуванню та контролю;
  • термін служби кабельних систем обігріву (за умови відсутності суттєвих деформацій в плитах перекриттів) можна порівняти з термінами експлуатації будівель, в яких вони змонтовані;
  • при грамотній експлуатації «тепла підлога» не вимагає технічного обслуговування протягом всього терміну служби.

Електропідігрів підлоги

Резистивні нагрівальні кабелі, мати і інші компоненти «теплої підлоги» Ceilhit

Серед недоліків систем електропідігріву підлоги Івано Франківськ відзначимо в першу чергу дорожнечу експлуатації, особливо якщо йдеться про обігрів великих площ. Витрати на використання системи, що забезпечує підігрів підлоги площею 10-15 м2 , вже у перші 2 роки можуть перевищити ціну обладнання (вартість нагрівальних елементів і приладів управління при цьому порівнянна з витратами на придбання багатофункціонального мобільного телефону).

Проводка в квартирі або котеджі повинна бути розрахована на підключення «теплої підлоги». Із-за обмеженого енергозабезпечення житла, коли електроенергії вистачає тільки для роботи необхідної побутової техніки, і при неможливості підведення додаткової електричної потужності застосувати потужну систему електричного підлогового опалення деколи не вдається.

Деякі обмеження є і при виборі підлогового покриття. Краще вибрати те, яке рекомендовано виробником для використання разом з системами підігріву і має відповідне маркування. При цьому необхідно строго дотримувати рекомендовані температурні режими, не допускаючи перегріву і передчасного руйнування покриття.

Оптимальні для використання з електричними системами підлогового опалення керамічна плитка і керамограніт. Ці матеріали чудово проводять тепло, незначно збільшуються в розмірах при нагріванні і не виділяють шкідливих речовин.

За своїми теплотехнічними характеристиками годиться і лінолеум без утеплювальної підоснови. Але його досить рідко застосовують у сучасному будівництві найчастіше використовують ламінат, який також відмінно «дружить» з електричною «теплою підлогою». «Плаваюча» конструкція ламінатної підлоги дозволяє компенсувати її лінійні розширення при нагріванні.

Товсті килими та покриття на гумовій підкладці, будучи відмінними теплоізоляторами, різко знижують ефективність і довговічність системи електричного підлогового опалення. Не підходить і пробка: підлогові покриття на її основі не тільки погано пропускають тепло, але і дуже сприйнятливі до перегріву.

Електропідігрів підлоги

При обході місць установки стаціонарного обладнання сітку мата перед укладанням розрізають ножицями

Максимально варто уважно поставитися до вибору паркету, а також матеріалів для його монтажу та оздоблення. Щоб поверхня паркету була нагріта до 27 °C, температура під ним повинна становити мінімум 32 °C. У таких умовах погано просушена деревина може пожолобитися, а неякісний клей та лак паркетний розкладеться.

В результаті домочадці будуть змушені вдихати пари ацетону та інші шкідливі леткі домішки, що входять в склад цих засобів.

Кожен виробник систем електричного підлогового опалення пропонує свій «рецепт» облаштування системи. Ми зупинимося на основах конструкції та базових підходах до виконання монтажу найбільш популярних у сучасній Україні систем електричного підлогового опалення на основі електричного нагрівального кабелю і нагрівальної плівки.

Кабельний обігрів підлоги

Якщо висота приміщення у результаті встановлення системи підлогового опалення може бути безболісно зменшена на 10-15 см, перш за все необхідно оцінити можливість монтажу у кімнаті класичної системи підігріву на основі резистивного кабелю товщиною 5-8 мм, погонною потужністю 10-20 Вт/м. Дані системи на практиці підтвердили свою ефективність і довговічність. Деякі з них працюють вже протягом 30-40 років.

Розрахунковий термін експлуатації таких систем, як стверджують виробники, ще більше: він досягає 50, а за деякими даними — 75 років.

Що таке нагрівальний кабель? В його основі — провід (жила) товщиною приблизно 1 мм з ніхрому або іншого сплаву, що володіє високим електричним опором. Вона покрита одне-тришаровою полімерною ізоляцією, екраном з мідного дроту (і іноді фольги) і надійною оболонкою з ПВХ або іншого матеріалу. Подібний «одяг» захищає жилу від механічного руйнування і вологи, а мешканців будинку — від електромагнітного випромінювання та ураження електрострумом.

Монтаж нагрівального мату під кахельну плитку

До замовника нагрівальний кабель зазвичай надходить у вигляді так званої нагрівальної секції. Це відрізок нагрівального кабелю тієї чи іншої потужності (0,03–5 кВт і більше), до якого через муфти приєднані два мідні дроти (холодних кінці) для з’єднання з електромережею.

Якщо в нагрівальному кабелі тільки одна жила (одножильний кабель), холодні кінці виводять з двох сторін кабелю. А якщо паралельно гріючій жилі всередині кабелю прокладають допоміжну ізольовану жилу з міді, кабель називають двожильним. У цьому випадку холодні кінці підключають до нагрівальної ділянки з одного боку, а на іншу надягають кришку.

В житлових кімнатах (спальні, дитячі, вітальні) фахівці рекомендують використовувати двожильні нагрівальні секції. Для ванних кімнат, коридорів та інших подібних приміщень цілком підходять одножильні секції.

Крім нагрівальної секції в систему «теплої підлоги» входить ще один важливий електричний компонент — терморегулятор з датчиком температури підлоги. У житлових приміщеннях зазвичай застосовують найпростіший терморегулятор з ручним регулюванням, датчик якого розташований в трубці, замоноличеній в стяжці між витками кабелю. Для систем опалення потужністю понад 1 кВт можна придбати терморегулятор з функцією програмування по днях тижня. З його допомогою легко визначити добову і тижневу програму підтримки температури підлоги і домогтися істотного енергозбереження (звичайно більше 30 %).

Електропідігрів підлоги

Нагрівальний мат з комплекту «Теплолюкс Tropix»

Деякі сучасні моделі терморегуляторів можуть отримувати команди як у ручному режимі, так і дистанційно, за допомогою мобільного телефону.

Встановлюють терморегулятор на стіні, в зручному для користувача місці (як правило, в одній рамці з електричними вимикачами), але є моделі, монтовані на DIN-рейці в електрощиті квартири або котеджу.

Для монтажу доведеться докупити деякі додаткові матеріали. Монтажна стрічка потрібна для закріплення нагрівальної секції на поверхні підлоги. Гофрована трубка захищає датчик температури підлоги, забезпечуючи доступ до нього для діагностики або заміни.

Знадобиться і теплоізоляція. Вона знижує втрати тепла, що йде з опалювального приміщення вниз (в сусідню квартиру чи підвал), а тим самим збільшує ефективність роботи «теплої підлоги» і зменшує витрату електроенергії. Для перших поверхів застосовують покриті ламінованою фольгою плити з твердого пінопласту товщиною 50-100 мм; вище (за умови, що зверху і знизу знаходяться опалювальні приміщення) можна обмежитися пробкою або пінофолом.

Найбільш поширений випадок — використання нагрівальної секції для додаткового опалення (саме такі системи деякі виробники називають теплою підлогою, хоча ми використовуємо це поняття більш широко, стосовно до всіх систем підігріву). При цьому нагрівальну секцію підбирають, виходячи з площі кімнати, доступної для укладання ділянки, яка її гріє. Нагрівальний кабель може бути розташований тільки на вільній поверхні, а там, де встановлять стаціонарні меблі (наприклад, гардероби, ліжка на ніжках заввишки менше 7 см) або ж постелять килим, його не укладають, щоб не перегоріла ніхромова жила.

Електропідігрів підлоги

Електричне підлогове опалення забезпечує оптимальний розподіл температури по висоті приміщення

Якщо «тепла підлога» буде служити для основного опалювання приміщення (в кімнаті без радіаторів), площа його укладання не повинна становити менше 70-75 % від загального метражу кімнати. Потрібну теплову потужність для кімнати визначають за розрахунком. Орієнтовно для приміщення з однією зовнішньою стіною і висотою стелі 2,7 м в середній смузі України необхідно 0,15 кВт на 1 м 2 приміщення. Для кухні зазвичай вистачає 0,13 кВт/м 2 , а в старих будинках може знадобитися більше 0,18 кВт/м 2 .

Найпопулярніша технологія облаштування класичної системи підлогового опалення проста. Підлогу в кімнаті (вона повинна бути рівною) очищають, вкривають теплоізоляцією, після цього роблять тонку стяжку (2-3 см) з цементно-піщаного розчину. На її підсохлій поверхні закріплюють кабель, укладаючи його змійкою (обов’язково з постійним кроком, який визначений проектувальником) і не допускаючи перетину витків. Між витками кабелю кріплять трубку з термодатчиком, який підключають до термостата. Підводять електроживлення і виконують тестування системи. Далі кабель заливають другою стяжкою, більш товстою (3-10 см), на яку згодом покладуть підлогове покриття.

У загальній складності «пиріг» «теплої підлоги», як вже зазначалося, «з’їдає» до 10-15 см висоти, а термін його «приготування» становить не менше 31 дня (перша стяжка при кімнатній температурі набирає необхідну міцність за 2 дні, а друга, в якій розташований кабель, повинна сохнути не менше 29 днів раніше включати систему не можна).

У дилера, що пропонує продукцію того чи іншого виробника нагрівальних секцій, можна замовити всі розрахунки і придбати необхідні компоненти (нагрівальну секцію, термостат, теплоізоляцію), а іноді і цементно-піщану суміш для стяжки — з доставкою на об’єкт. Роботу варто довіряти тільки досвідченим монтажникам.

На гарячому килимі

Електропідігрів підлоги

Комплект поставки «теплої підлоги» Caleo

Електричні нагрівальні мати зазвичай використовують для додаткового опалення приміщень з невеликими площами, що підігріваються — кухонь, ванних кімнат та санвузлів, де в якості підлогового покриття використані керамічна плитка або керамограніт. Нагрівальний мат має товщину всього 3-4 мм, встановлюють його безпосередньо поверх старого плиткового покриття, бетонної або дерев’яної підлоги, без використання теплоізоляції (втім, деякі авторитетні фірми, наприклад Ceilhit, рекомендують використовувати хоча б тонкий прошарок з пробки).

Висота чистової підлоги в приміщенні підвищується приблизно на 1-1,5 см. До укладання матів зазвичай вдаються при ремонті приміщень з невисокими стелями (2,5–2,6 м), де не вдається створити товстий «пиріг» з цементу і теплоізоляції, без якого не обійтися при облаштуванні класичної системи підігріву підлоги. Досягається істотна економія на матеріалах (теплоізоляція, цементно-піщана суміш), так і «столярка» обійдеться дешевше: немає необхідності регулювати висоту встановлення дверей.

Мати з’явилися у продажу відносно недавно, і термін їх служби поки не підтверджений «польовими» випробуваннями. Однак виробники кабелю стверджують, що він цілком може становити до 50 років.

В основі нагрівального мату лежить резистивний нагрівальний кабель діаметром 2,8–4 мм. Він для зручності монтажу зігнутий змійкою і в такому вигляді прикріплений до сітки з полімерних ниток. Кабель може бути як одножильним, так і двожильним. Потужність його складає приблизно від 70 Вт до 2,3 кВт, погонна потужність — 10-17 Вт/м. Самі малопотужні кабелі розміщуються на сітці шириною 50 см (іноді — 40, 80 см) і довжиною 0,5–1 м, а найбільш потужні займають полотно тієї ж ширини, але довжиною до 25 м.

Електропідігрів підлоги

Приєднання проводів до струмоведучих шин здійснюється за допомогою заклепок або паянням

Для обігріву великих кімнат може використовуватися кілька матів. Довжина їх «холодних кінців» для підключення до мережі становить 1,5–4 м.

Монтується мат досить просто. Спочатку в підлозі і на стіні виконується штроба, в яку вкладається трубка з датчиком температури підлоги. Потім починають розгортати на підлозі рулон, у який згорнутий мат. Якщо за один «прохід» вся віддана під систему площа не вкрита, то біля протилежної стіни, а також при обході місць установки стаціонарного обладнання сітку мату розрізають (важливо ножицями не зачепити при цьому сам кабель) і мат повертають в потрібному напрямку.

У деяких моделей сітка має клейовий шар і відмінно прилипає до чистої, попередньо прогрунтованої поверхні підлоги. Якщо клейової основи немає, то мат кріплять до підлоги за допомогою термопістолету або скотча. Потім на мат наносять плитковий клей або плиткову мастику, після чого укладають плитку. Деякі виробники пропонують укладати мат прямо в шар плиткового клею, після чого покривати його ще одним шаром, на який можна укладати плитку.

Після висихання клею необхідно встановити терморегулятор, провести всі необхідні електричні з’єднання, а потім системою можна користуватися.

Цікаво, що зовсім недавно у продажу з’явилися мати для установки безпосередньо під паркет або ламінат (наприклад, Ensto eWoodMat), які монтуються сухим способом. Ніякого плиткового клею або цементної стяжки при цьому не використовується. Роль теплового екрану, який рівномірно розподіляє тепло по площі, що обігрівається, у таких матів виконує шар фольги, до якої прикріплені сітка і кабель.

Незалежно від конструкції мати продають як самостійний виріб або у вигляді запакованих в коробку комплектів для облаштування «теплої підлоги». Крім мату в такий комплект входять термостат з датчиком температури підлоги, ізолююча гофрована трубка для датчика, інструкція по монтажу і експлуатації. Ніяких складних розрахунків для вибору обладнання робити не треба, для комфортного обігріву достатньо купити мат, площа якого буде відповідати розміру вільної від меблів поверхні, призначеної для підігріву.

Електропідігрів підлоги

Нагрівальну плівку монтують не тільки в конструкціях підлоги, але і закріплюють на стелях, стінах

Зазначимо мати компаній Ceilhit, DEVI, Ensto, Nexans, Siemens, Thermo, а також ССТ.

Плівкові нагрівачі

Нагрівальна плівка в системах електропідігріву підлог найбільш широко використовується в Кореї, Китаї, а останнім часом — і в країнах Євросоюзу. Її велика популярність і в Україні. Основна перевага плівки в тому, що вона випромінює тепло практично з усією своєю поверхні. Підкуповують компактність, живучість (нагрівальна плівка зберігає працездатність навіть при частковому пошкодженні), простота монтажу і інші характеристики цього обладнання.

За твердженням виробників, правильно встановлена плівкова «тепла підлога» виробить свій ресурс не раніше ніж через 30-50 років.

Більшість представлених в Україні нагрівальних плівок для підлогового опалення складаються з двох базових шарів поліестера, між якими розташовується напилений по всій площі у вигляді суцільного покриття, малюнка, але частіше у вигляді паралельних смуг графітовий (вуглецевий) нагрівальний шар. Мережева напруга до нього підводиться з мідним або мідно-срібним провідникам, також запаяним між шарами поліестерної плівки в її крайових зонах.

Таким чином, при ширині плівки, приміром, 600 мм нагрівальне поле шириною 550 мм обмежена двома негріючими краями («струмоведучими шинами») шириною по 25 мм.

Останнім часом на ринку з’явилися багатошарові плівкові електричні нагрівачі, до складу яких для підвищення довговічності та екологічності включені також неткані матеріали, екрануючі шари, що захищають від електромагнітного випромінювання і статичної електрики. Замість графітового нагрівального шару деякі виробники почали застосовувати графітову пасту, що має властивість не нагріватися вище певної температури (ефект саморегулювання) і не допускає локального перегріву і пошкодження плівки (наприклад, GoodHEAT PTC).

Найчастіше нагрівальну плівку монтують під ламінат та паркетну дошку, а також під підлогові покриття інших видів, зокрема — під лінолеум і ковролін «сухим способом». Стяжку при цьому не роблять, тому включати систему можна відразу після монтажу, який займає не більше 1-2 днів. Рідше застосовується технологія «сухого монтажу», згідно з якою плівка, подібно кабельним нагрівальним матам, укладається в шарі плиткового клею під плитку або керамограніт. До мережі плівкову«теплу підлогу» завжди підключають через ПЗВ зі струмом спрацьовування 30 мА.

Обов’язковою умовою успішної експлуатації плівки є розміщення під нею теплоізоляції, по можливості з тепловідбивним ефектом.

Електропідігрів підлоги

Плівкова «тепла підлога» має мінімальну товщину і без особливих зусиль монтується під ламінат або паркет

Застосовуються в основному теплоізоляційні матеріали, покриті металізованою лавсановою або поліпропіленовою плівкою. При укладанні під м’які покриття для підлоги (лінолеум, ковролін) рекомендується використовувати тепловідбивний матеріал з м’яким прошарком, наприклад, Інфрафлекс, Енергофлекс Супер ТП, Пенотерм НПП товщиною 3-5 мм. Під ламінат, паркетну дошку кладуть більш жорсткий тепловідбиваючий матеріал, наприклад пробку.

Між покладеною плівкою і ламінатом теж необхідний бар’єр, але на цей раз вже гідроізоляційний: виконується він з поліетиленової плівки, що укладається поверх нагрівальної. Особливо важливо облаштувати надійну гідроізоляцію в приміщеннях з підвищеною вологістю.

Для управління плівковою «теплою підлогою» можуть застосовуватися терморегулятори традиційної конструкції, з датчиком температури підлоги, який монтується в трубці, покладеної в штрабі в підлозі, під листами плівки. Однак при установці системи після закінчення чистової обробки приміщення майже завжди зручніше використовувати моделі терморегуляторів з плоским датчиком температури, штробити канавку під який не потрібно.

Стартова ціна на встановлення теплої підлоги складає:

100 грн. / м² площі приміщення, що опалюється

200 грн. – встановлення, підключення та контроль роботи терморегулятора.

При підвищеній складності монтажу (про що клієнт повідомляється заздалегідь), необхідності індивідуальних вимірів для приміщень складної конфігурації ціна збільшується. Доплата становить до 10% від вартості використовуваного обладнання.

Електропідігрів підлоги

Наша компанія намагається для кожного проекту використовувати індівідуальний розрахунок, який не тільки економить ваші витрати на матеріали і комплектуючі, а й забезпечує економічність і максимальну ефективність системи в подальшому.