Облаштування електричних комунікацій — це найважливіший етап будівництва приватного будинку. Абсолютно очевидно, що не можна починати монтаж електропроводки без детального проектування, причому це твердження стосується не тільки будівель, але і тих, що піддаються реконструкції та капітальному ремонту. Від якості планування і виконання електромонтажних робіт Івано Франківськ залежить не тільки функціональність всіх енергозалежних пристроїв і побутових приладів, але також безпека людей. Власник, як ніхто інший, зацікавлений у ретельній підготовці, тому економити тут не варто ні час, ні засоби.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Найбільш оптимальним рішенням, звичайно, буде замовити проект у профільній організації, тим більше, що грамотно розроблена документація допоможе спокійно вести розмову з Укртехнаглядом і господарюючими суб’єктами, запустити об’єкт в експлуатацію. Проект електропостачання є єдиним документом, за яким може вестися електромонтаж, його головне призначення — вже на стадії розробки забезпечити безпеку та ефективність проведення. По суті, це цілий пакет документів, що містить повний обсяг необхідної інформації:

 • схеми розводки, характеристики провідників;
 • способи монтажу та типи підключення всіх елементів;
 • вказівка всього обладнання, специфікація споживачів;
 • розташування та особливості електроустановочних виробів;
 • розрахунки навантажень…

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Навіть якщо господар оселі звернувся до професіоналів, він повинен надати інженерам технічне завдання, а значить, попередньо розібратися у багатьох питаннях самостійно. Ми зараз не будемо намагатися своїми силами зробити «офіційний» електропроект заміського будинку, але спробуємо визначити всі основні моменти, систематизація яких допоможе вам:

 • грамотно відповісти на питання конструкторів;
 • розрахувати необхідну потужність, перерозподілити обмежений енергоресурс;
 • спланувати порядок електромонтажних робіт і синхронізувати їх з загальнобудівельними;
 • спрогнозувати свої витрати;
 • зі знанням справи інспектувати найнятих фахівців, або взятися за роботу самому.

Загалом, наше завдання повністю усунути можливість виникнення неприємних сюрпризів і в будь-якій ситуації тримати все під своїм контролем.

Технічне завдання — відправна точка проектування

Умовно електропостачання заміського будинку розділяють на три основні частини: проводка у житловому будинку, організація комунікацій на вулиці, підключення господарських будівель. Кожне з цих напрямків має розглядатися окремо і мати свою електричну схему, свої робочі креслення. Щоб вирішити цю задачу, необхідно поставити собі (або проектувальникам) технічне завдання. Це початковий план, на якому зображені всі силові споживачі будинку і госпбудівель, прилади освітлення, спрощені маршрути прямування комунікацій. Як правило, складання техзавдання є результатом спільної праці дизайнера, замовника і підрядника, що виконує електромонтажні роботи.

Складання технічного завдання та проекту по ньому дозволить:

 • врахувати всі точки електричних виводів, щоб заживленним виявився кожен побутовий прилад або агрегат;
 • розташувати розетки і вимикачі в зручних для користування, а розподільні коробки в доступних для обслуговування місцях;
 • розрахувати загальну споживану потужність.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Нам потрібно попередньо створити окремі креслення кожного поверху будинку і кожного приміщення, де схематично зображені всі перегородки, дверні блоки з напрямком відкривання полотна, елементи меблів, великі стаціонарні прилади (телевізори, комп’ютер, електрокамін, холодильник, внутрішні блоки спліт-систем, бойлер, джакузі і т. ін.). Обов’язкова умова — прив’язка споживачів до огороджувальних конструкцій, тому слід або закінчити зведення внутрішніх перегородок, або зробити точну і остаточну розмітку планування безпосередньо на об’єкті, визначити рівень чистової підлоги. Тільки після цього можна зробити виміри і зробити закінчені плани приміщень, де і будемо розмічувати всі виводи, кожну розетку, вимикач, світильник.

Окрема увага приділяється слабкострумовим мережам — високочастотне ТБ, інтернет, відеоспостереження, датчики руху і присутності, стаціонарні аудіо системи.

У деяких випадках роблять локальні креслення для особливо навантажених у дизайнерському та електротехнічному плані вузлів (конкретних стін, багаторівневих стель в окремих кімнатах).

Дуже важливий момент. Для коректного складання технічного завдання необхідно мати паспорти всіх основних споживачів, тільки так можна отримати достовірну інформацію про габарити виробів, способи їх підключення, потужності і т. ін. Наприклад, заздалегідь варто знати, скільки позицій включення матиме люстра у вітальні (визначає кількість жил провідника), або, наприклад, специфікацію варильної поверхні (визначає перетин кабелю, тип та розташування клем).

На даному етапі необхідно подбати не тільки про внутрішні комунікації. Не можна забувати про: насосні станції; системи очищення, кондиціонування, вентиляції; вуличне освітленні і зовнішні розетки; системи антиобморожування для жолобів, ступенів; системи контролю та автоматизації; резервне/автономне електропостачання.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Коли всі споживачі відомі, простим підсумовуванням потужностей підраховується загальне навантаження. Якщо виділених енергетичних ресурсів недостатньо, необхідно переглянути комплектацію будинку, підібрати більш економічні прилади. В крайньому випадку, можна продовжити розробку проекту, і на його підставі замовити у постачальника електроенергії більший ліміт.

На підставі технічного завдання можна скласти список необхідних розеток, вимикачів, багатопостових рамок. Рекомендуємо створити загальний перелік по типам виробів, і кілька невеликих списків для комплектації кожного приміщення.

Ще раз зауважимо, технічне завдання неможливо скласти, сидячи за столом, більше половини цієї роботи проводиться домовласником «в полі» — з рулеткою в руках, і всім сімейством за плечем.

Робимо принципову схему електропостачання

Принципова схема — це дуже важлива і дуже складна частина проекту, яка розробляється фахівцями электролабораторий. Даний документ є основоположним при плануванні та проведенні електромонтажних робіт, при складанні робочих креслень.

Наше завдання — створити спрощену схему електропостачання, яка допоможе нам побачити загальну картину електропостачання будинку. По суті, це може бути наочний малюнок, креслення з умовними позначеннями, яке нагадуватиме дерево з коренем у вигляді основного розподільного щита і гілками, які закінчуються окремими розетками або світильниками. Стовбур — це магістраль, там, де гілки роз’єднуються — це будуть додаткові щитки або розподільні (розподільчі) коробки. Із загальної канви можуть вибиватися кабелі, що йдуть від щита до приладу безпосередньо.

Якщо електрика будинку дуже складна, то є сенс робити схему силових ланцюгів і свою схему для освітлення, так як вони завжди розводяться в будинку окремо.

Якщо живлення котеджу трифазне, то робимо три різні схеми. При цьому, щоб домогтися силового балансу, на підставі технічного завдання (потужностей споживачів) слід рівномірно розподілити навантаження на кожну з фаз — пропорційно згрупувати прилади та агрегати.

Робимо робочі креслення

Робоче креслення являє собою документ, за яким електрик на об’єкті виконує розведення кабелів. Якщо проект більше орієнтований на обґрунтування вибору і узгодження певних технічних рішень, то робочі документи призначені для реалізації цього проекту. Це гібрид креслень технічного завдання і принципової схеми. Робочий проект розробляється на основі технічного проекту і при неухильному дотриманні вимог ПУЕ.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Тут потрібна максимальна деталізація для кожної кімнати, іноді для конкретної стіни створюють свій робочий креслення. Окремо необхідно зобразити робочий план поверху, де показуються магістралі і вводи в конкретні приміщення.

Що повинно бути зазначено в кресленні:

 1. Точки виводів з прив’язкою до стін, підлоги, стелі; поодинокі та багатопостові розетки; вимикачі, світильники.
 2. Лініями позначається, за які групи освітлення відповідає конкретна клавіша вимикача.
 3. Місця розташування розподільних коробок і магістральних пунктів, групових щитків.
 4. Шляхи проходження проводів.
 5. Марка і переріз провідників.
 6. Підключення до групи тої чи іншої фази.
 7. Облаштування слабкострумових ланцюгів.

Не забуваємо дати точну назву приміщення або вузла, для якого зроблений план.

Роблячи робоче креслення, застосовуйте виділення кольором, маркуйте групи та окремих споживачів цифрами, робіть помітки і пояснення. Лінії мереж наносять на план більш товстими лініями, ніж для промальовування елементів будівлі та стаціонарного обладнання. Кількість провідників в одній лінії позначається короткими похилими рисками-зарубками прямо на ній. Є загальноприйнятий комплекс умовних позначень, а також усталені вимоги до цифр та надписів, які застосовуються в електричних кресленнях. Вони відображені в ГОСТ 21.614–88.

Визначаємо способи прокладки кабелів

Залежно від конструкції будівлі і типів обробки, необхідно визначитися зі способами прокладки кабелів. Для приватного будинку можна виділити два основних варіанти:

 • по підлозі
 • по стелі

Розводка проводів в підлозі можлива, якщо стяжка ще не заливалася. Спосіб має ряд переваг, серед яких можна відзначити більш економічна витрата кабелів. Монтаж по стелі можливий, якщо будуть застосовуватися підвісні конструкції. Цей варіант проводки дозволяє при майбутніх загальнобудівельних роботах виробляти безпечне свердління підлог, дає можливість виконати монтаж незалежно від типу і стану підлоги. Для дерев’яних будинків часто застосовується відкрита проводка у каналах або на ізоляторах, в тому числі і по стінах.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Увага! Слабкострумові комунікації рекомендується вести окремо від силових.

Щоб вибрати маршрут прямування кожної лінії, необхідно:

 • провести ретельне обстеження конструкції і технічний стан будівлі;
 • спланувати шляхи обходу/перетинання перешкод і технічних комунікацій;
 • розробити способи переходу в різні приміщення/поверхи/на вулицю.

Тут важливо пам’ятати, що всі без винятку електричні комунікації повинні повертати під прямим кутом з помірним радіусом вигину. Спуск дроту зі стелі або проводка його з підлоги на стіну повинна здійснюватися суворо вертикально

Рахуємо силовий кабель

Тепер, коли у нас є точне розташування та специфіка електроточок, визначено шляхи проходження комунікацій, прийнято рішення про спосіб прокладки, є на руках принципова схема і робоче креслення (а значить, ми знаємо, де будуть розподільні коробки, і які споживачі від них живляться) — ми можемо точно розрахувати необхідну кількість кожного типу кабелю.

У приватному будинку обов’язково має бути заземлення — тому необхідно застосовувати трижильний провід з м’яким мідним провідником в подвійній ізоляції. Для розеток підійдуть дроти перетином жили до 2,5 мм2, на освітлення використовують 1,5 квадрата, для потужних споживачів (з підключенням на клеми) і заживлення проміжних щитів (поверхових, для окремих будівель) часто застосовуються кабелі на 4 мм2 або навіть на 6 мм2. Зауважимо, що безпосередньо до щитів, минаючи коробки, традиційно підключають наступні споживачі:

 • інженерні агрегати і системи (насосні станції, кондиціонери, теплі підлоги, системи очищення та антизледеніння);
 • потужні побутові прилади (духовка, варильна поверхня, бойлер, пральна машина, посудомийна машина, електрокотли і нагрівачі).

Користуючись рулеткою, заміряємо довжину кожного провідника:

 • від щита до распаєчної коробки;
 • від щита до споживача (при прямому підключенні);
 • від коробки до силового споживача, до вимикача, до приладу освітлення.

Слід врахувати запас дроту для виведення з стін і розподільчих коробок — від 15 до 25 см, і запас дроту біля електрощита — до 1 метра (при великій кількості проводів частину з них доводиться запускати в ящик знизу, а частина — зверху).

Складаємо список всіх проводів для кожного приміщення, даємо назву групі або приладу цифрами, позначаємо їх у відповідності з маркуваннями, зазначеними в робочому проекті. Робота здається необов’язковою і стомлюючою, але її все одно доведеться виконати на стадії підготовки та прокладання кабелів.

Підсумовуючи показники, отримуємо потреба в кабельно-провідниковійпродукції різного типу. Ці цифри показують, скільки потрібно буде купити захисної гофри, ізоляційних труб або кабельних каналів.

Плануємо розподільний щит

Як ми вже говорили, в приватному будинку щитів може бути кілька, це — головний ввідно-розподільний пристрій, а також спрощені щити для поверхів і допоміжних будівель. Кожен з них збирається приблизно по одному і тому ж принципу, що містять схожий набір елементів.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Кількість настановних виробів тут може бути найрізноманітнішим, але завжди варто віддавати перевагу скринькам з декількома запасними «місцями».

Для якісного облаштування щитів слід ретельно опрацювати їх конструкцію. Для цього створюється спеціальна монтажна схема для кожного ввідно-розподільчого пристрою. Порядок дій наступний:

 1. Робимо список всіх проводів, що приходять.
 2. Вказуємо навантаження і максимальну силу струму для кожного з них.
 3. Підбираємо до всіх позицій списку відповідний за характеристиками автомат захисту.
 4. Для декількох груп споживачів підбираємо пристрої захисного відключення, але протипожежне ПЗВ встанавлюється на всю систему.
 5. Виготовляємо робоче креслення.
 6. Робимо список необхідних пристроїв захисту і комплектуючих.

Приклади схем електричного щита:

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

1 — ввідний автомат; 2 — лічильник; 3 — нульова шина; 4 — шина заземлення; 5-9 — диференціальні автомати; 10 — автомат для освітлення

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

1 — ввідний автомат; 2 — лічильник; 3 — протипожежне ПЗВ; 4 — загальна нульова шина; 5, 6, 12 — автомати для освітлення; 7 — ПЗВ для споживачів 2, 3, 4; 8, 9, 10 — автомати для споживачів 2, 3, 4; 11 — додаткова нульова шина; 13 — диференціальний автомат; 14 — ПЗВ для ланцюгів 5, 6, 7; 15, 16, 17 — автомати для споживачів 5, 6, 7; 18 — додаткова нульова шина; 19 — шина заземлення (сюди можуть приходити провідники від освітлення)

Увага! Комутацію слабкострумових мереж не можна виробляти в силових щитах, для них необхідно використовувати окремі ящики.

Плануємо монтаж електропроводки

Основне завдання цього етапу — скоординувати облаштування електропостачання з іншими будівельними роботами. Другий момент — логічно організувати діяльність монтажника; оптимізувати процеси постачання матеріалів, застосування спеціальних інструментів і пристосувань; належним чином підготувати робоче місце.

Електромонтажні роботи Івано Франківськ починаються на стадії виробництва чорнових загальнобудівельних операцій, як правило, паралельно з ними. Наприклад, розведення кабелів по підлозі здійснюється до влаштування стяягуваань, але на стінах, які штукатуряться, більш раціонально буде закінчити чорнову обробку, порізати штроби — після проводити дроти і фіксувати підрозетники. При обшиванні стін і стель із застосуванням каркасів кабелі проводяться до монтажу облицювання і залишаються в порожнині, а потім вирізують отвори для настановних коробок, і кінці витягуються назовні. Відкрита проводка виробляється поверх фінішних оздоблень. Механізми електровстановлюючих виробів монтуються після основних малярних і облицювальних робіт; рамки розеток і вимикачів, освітлювальні прилади встановлюються після фінішної обробки.

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

Електромонтажні роботи найменш механізовані в будівництві, але деякі моменти вдається оптимізувати. Наприклад, можна замовити виготовлений в заводських умовах комплектний ввідно-розподільний пристрій, заздалегідь комплексно провести ряд підготовчих робіт (нанесення розмітки, порізка та маркування кабелю, протяжка провідників в захисну гофру, виготовлення штроб, встановлення за місцем елементів кріплення ліній, монтаж настановних коробок, зачистка і обтиск кінців). На багато з цих робіт можна найняти менш кваліфікований персонал.

У капітальному будівництві мірні шматки дротів однієї коробки комутутують на спеціальній лінії підготовки, а потім їх протягують до настановних коробок (вузловий метод). Другий варіант — «променевий», коли до складеного проводу (відрізаний, зачищений і обтиснутий) на стенді підключають електроустановочні вироби, а потім кабель протягують до распаєчної коробки. У малоповерховому індивідуальному будівництві з-за порівняно невеликого обсягу робіт ці операції не піддаються індустріалізації, однак усі вони повинні виконуватися у відповідності з діючими нормативними документами, такими як ПУЕ або СНиП 3.05.06–85 «Електротехнічні пристрої».

Електромонтажні роботи Івано-Франківськ

У приватному будинку обов’язковими будуть маніпуляції з організації введення. Дуже багато питань у забудовника викликає облаштування заземлення. Етапи монтажу «внутрянки» перераховуємо в хронологічній послідовності (деякі операції можуть виконуватися одночасно), для допоміжних будівель і вуличних споживачів порядок їх проведення не змінюється:

 1. Розмітка місць розташування настановних виробів і шляхів проходження ліній.
 2. Порізка штроб і ніш під настановні й розподільні коробки, підготовка каналів.
 3. Виготовлення проходів в різні приміщення.
 4. Монтаж коробок, підрозетників, ящиків для ВРУ.
 5. Підготовка кабелів до монтажу.
 6. Розведення й фіксація силових проводів за своїми маршрутами, маркування провідників.
 7. Монтаж ланцюгів освітлення.
 8. Розведення слабкострумових мереж.
 9. Підготовка, комутація провідників в розподільчих коробках.
 10. Збірка розподільних щитів, комутація.
 11. Перевірка працездатності системи.
 12. Монтаж електроустановних механізмів.
 13. Друга перевірка, пусконалагоджувальні роботи.
 14. Встановлення фасадів для розеток і вимикачів.
 15. Монтаж і підключення приладів освітлення, побутової техніки.
 16. Підключення різних силових агрегатів, пристроїв автономного енергопостачання і АВР.
 17. Підключення слабкострумових споживачів (антени, пожежні та охоронні датчики, роутери та модеми, елементи аудіосистем).

Таким ми побачили планування робіт з проектування та монтажу електромереж заміського будинку.

Наші ціни на заміну електропроводки та електромонтажні роботи Івано Франківськ мінімальні, за рахунок застосування раціональних схем і рішень. Електромонтажні роботи виконуються нами без передоплати і авансових платежів, всі розрахунки проводяться за фактом виконаних робіт. Розрахунок вартості електромонтажних робіт: По телефону, Вас проконсультують і індивідуально виконають розрахунок вартості необхідних електромонтажних робіт в кожному конкретному випадку. Вартість електромонтажних робіт може бути розрахована як з матеріалом, так і без вартості витратних матеріалів. Розцінки на електромонтажні роботи в Івано Франківську формуються в залежності від їх складності, а також обсягу робіт.

Ми маємо найоптімальніші розцінки на електромонтажні роботи, виконуючи при цьому роботи будь-якої складності і надаємо тривалі гарантії. Всі електрики нашої компанії мають необхідні дозволи і допуски для здійснення монтажних і електромонтажних робіт по електриці квартир офісів і котеджів.