Зараз вирішальним фактором у виборі ділянки для заміського будинку є наявність підключення до газопроводу, а також електрифікація території. А ось про каналізацію давно вже ніхто серйозно не замислюється, і це неспроста – адже нині вже існують розвинені технології виробництва комплектуючих та обладнання для організації автономної каналізації на ділянці. У чому її перевага?
Переваги автономної каналізації перед централізованою
Почнемо з того, що централізована каналізація, в принципі, може бути доступною для вибору лише для ділянок у межах міста чи неподалік нього. В інших випадках підключення території до центральної каналізації відсутня. У ситуаціях, коли підведення централізованої каналізації обходиться занадто дорого і прокладка труб утруднена, зазвичай звертаються за допомогою до автономної каналізації. До того ж, труби тут зазвичай старі, і всі зимові проблеми з ними в першу чергу позначаються саме на периферії системи, тобто – в окраїнних селищах.
У той же час автономна каналізація в Івано Франківську буде вимагати з вас тих витрат, які є реальними саме для вашого будинку, і ні копійкою більше. До того ж, вона буде підлаштовано під ваші потреби і обсяги для утилізації, а очищення вод буде проводитися на тому рівні, який ви вважаєте прийнятними. Це досягається вибором відповідного септика, різниця між якими в ціні і продуктивності величезна.
Автономну каналізацію можна розташувати на ділянці так, щоб вона не заважала вам і не ставала перешкодою при будівництві. Її можна максимально вписати в ландшафтний дизайн, що не може не радувати дбайливого господаря, який звик, щоб все було акуратно і перебувало на своїх місцях.
Про те, як вибрати свій варіант каналізації як її провести і зробити все без помилок, ми розповімо в цій статті.
Чим ще хороша автономна каналізація?
- Автономність означає незалежність, і в першу чергу це означає відсутність потреби в електриці. Для автономної каналізації не потрібні джерела енергії – рух рідини відбувається за законами фізики. Це стосується більшості септиків, в яких не використовуються анаеробні бактерії;
- Вартість обслуговування такої системи мінімальна. Ви можете забути про постійну плату за каналізацію, як було раніше, з централізованою системою;
- Простота експлуатації. Після того, як ви встановили каналізацію, можна спокійно користуватися нею, це буде так само зручно, як і в міській квартирі;
- Можливість організувати каналізацію на будь-якому рельєфі в будь-яких умовах місцевості. Це особливо важливо, якщо ви є власником складної ділянки. Ви завжди зможете підібрати варіант розташування септика так, щоб він працював максимально ефективно.
Вимоги до автономної каналізації
Перш ніж взятися за справу, варто вивчити вимоги екологічної безпеки, щоб створена вами автономна каналізація в Івано Франківську могла функціонувати максимально ефективно і зручно для вас і навколишнього середовища.
Так як в побутових стоках зазвичай містяться агресивні хімічно активні речовини, вимоги до процесу їх очищення і до самих очисних споруд досить високі.
Основний документ, що регулює технічні норми систем водопостачання і каналізації – це СНіП (Санітарні норми і правила), розділи 2.04.03-85 якого присвячені організації каналізації – «Каналізація. Зовнішні мережі і споруди».
СНіП регулюють правила розрахунку систем, норми, вимоги, формули, що дозволяють визначити різні параметри і характеристики.
Крім того, крім технічних вимог існують також і санітарні та екологічні норми, але вони використовуються при проектуванні очисних систем промислового масштабу.
З чого складається автономна каналізація?
Каналізація, як ми знаємо, виконує кілька послідовних завдань, а саме:
- Збирає стічні води від раковин, унітазу, ванни, побутової техніки
- Переносить стоки від будинку до пристрою для очищення (або збереження)
- Очищає стічні води або зберігає їх для подальшої утилізації
Виходячи з цього, можна виділити три основні складові автономної каналізації:
- Внутрішня частина – внутрішні комунікації, сантехніка
- Зовнішня частина – зовнішні комунікації
- Пристрій очищення – септик, вигрібна яма і т. ін.
В принципі, автономна система не так вже відрізняється від централізованої, якщо судити по конструкції – різниця лише в тому, що стоки з дому тут потрапляють в септик, а не відводяться на зовнішні міські магістралі, що йдуть в міські очисні споруди.
Які септики бувають і як вибрати підходящий?
Існує три види пристроїв, що використовуються в системі автономної каналізації:
- Сучасні септики, куди потрапляють і де очищаються стічні води. На виході можна отримати воду, очищену на 50-98%;
- Накопичувальні септики, які представляють собою ємність, куди зливаються стічні води і де вони знаходяться в очікуванні ассенізаторской машини;
- Вигрібні ями – найдавніший варіант організації каналізації. Вигрібні ями так само очищаються шляхом асенізації.
Чистота води, що пройшла через сучасний багатокамерний септик, залежить від його конструкції і принципу дії.
Очищену на 50% воду дають прості двокамерні септики, очищають стоки шляхом відстоювання і подальшого дренажу. Очищену на 98% воду дають септики анаеробного типу, які працюють від електрики.
Як розрахувати обсяг септика, який вам потрібен?
Щоб ваш септик міг вмістити, переробити і відвести всі стоки вашого будинку успішно, потрібно правильно розрахувати його об’єм. Зробити це можна декількома способами.
Розрахунок обсягу септика по готовій таблиці.
Її основою є кількість осіб, які проживають у будинку. Таблиця для вибору дво – і трикамерних септиків виглядає так:
Кількість мешканців
Обсяг септика
Ця таблиця не дуже точна, так як абсолютно не враховує інтенсивність споживання води в будинку однією людиною. Для отримання більш точних цифр варто наблизити показники до реальності шляхом використання поправочних коефіцієнтів. Якщо в будинку відсутня побутова техніка, що використовує великі обсяги води, а самі господарі економно витрачають воду, можна помножити отриманий обсяг септика на понижуючий коефіцієнт, що становить 0,5-0,8. Якщо ж у будинку присутні пральна і посудомийна машини, і вода використовується господарями активно, помножте отримане по таблиці значення на коефіцієнт 1,5-2.
Самостійний розрахунок обсягу септика
Ви можете розрахувати необхідний обсяг і спостерігаючи за показаннями лічильника. Обчисліть середнє значення на добу, помножте значення на три (три доби – час відстоювання стічних вод в септику, передбачених санітарними нормами).
Крім того, провести розрахунок можна і використовуючи середньостатистичне значення витрати води на одну людину на добу, що дорівнює 200 літрам. Множимо це число на три доби, необхідних для відстоювання в септику, потім множимо на кількість мешканців будинку.
У кожному з перерахованих методів обчислення кінцевий результат потрібно помножити на 1,3 – це поправочний коефіцієнт, що враховує корисний об’єм септика.
Чи має значення кількість камер в септику?
Найголовніше – це правильно розрахований обсяг септика. Кількість камер у ньому вже далеко не так важливо. Септик, розділений на дві камери, буде так само добре справлятися зі своєю роботою, як і трикамерний септик. Запорукою успішного функціонування стане правильний розподіл загального обсягу по камерах:
- У двокамерному септику обсяг першої камери має становити 75% від усього обсягу;
- У трьохкамерному септику обсяг першої частини становить 50%, а обсяги другої та третьої частин – 25%.
Якщо ви будуєте септик із залізобетонних кілець, допустимо робити об’єм всіх камер однаковим
Як відбувається монтаж елементів автономної каналізації?
Каналізація не відноситься до складних систем. Вона складається в основному з трубопроводів, які утворюють собою мережу стічних каналів, що йдуть в одному напрямку. Втім, радіти простоті системи не варто – краще зробити все з максимальною увагою і старанністю, щоб в майбутньому не відволікатися на рішення прикрих проблем і ремонтом каналізації. Всі роботи, пов’язані з організацією автономної каналізації у Івано Франківську, повинні виконуватися за правилами і нормам.
Що потрібно знати, перш ніж почати монтаж автономної каналізації?
Крім проекту вам, якщо ви вирішили організувати систему самостійно, необхідно також знання основних технічних понять:
- Ухил труби – різниця між висотою кожного з кінців однієї труби відносно землі. На кресленнях ухил труби позначається буквою «i» і вимірюється у відносних величинах. Для того, щоб полегшити розуміння, величина ухилу може позначатися в сантиметрах. Приміром, «ухил 1 см» означає, що у труби завдовжки 1 м вхідний кінець вище вихідного на 1 см;
- Сантехнічний прилад – пристрій для використання води і подальшого відведення стоків в каналізацію. До сантехнічних приладів відносяться ванни, раковини, унітази, побутова техніка, що використовує воду (пральні, посудомийні машини тощо);
- Стояк – вертикально розташована ділянка магістралі, що з’єднує різні рівні;
- Ревізія – технологічний отвір в трубі, необхідне для обслуговування трубопроводу;
- Септик – ємність, призначена для збору, очищення стічних вод і зберігання опадів від їх очищення до моменту утилізації. Септики бувають горизонтальними і вертикальними, а в залежності від кількості камер однокамерними, двокамерними і трикамерні.
Монтаж внутрішніх елементів автономної каналізації
Внутрішні предмети в автономної каналізації – це сантехнічні прилади і комунікації. Сантехніку встановлюють на фінальному етапі облаштування будинку – після того, як продовжені всі комунікації, а також завершені будівельні та оздоблювальні роботи. Магістралі ж варто закладати в першу чергу, на початкових етапах будівництва. Горизонтальні ділянки комунікацій з’єднують між собою стояки і виходи для стічних вод від сантехніки. Якщо мова йде про однорівневих будівлях із спрощеною системою каналізації, внутрішні магістралі тут виходять безпосередньо в зовнішню частину системи.
Внутрішні трубопроводи монтуються з урахуванням нахилів. Для труб діаметром 50 мм мінімальний ухил становить 0,03 мм, для труб діаметром 110 мм – 0,02 мм. Верхньою межею ухилу є показник 0,15.
Таким чином, в магістралі довжиною 10 метрів, загальний ухил буде рівним 20 см. Для того, щоб скоротити довжину горизонтальних магістралей, використовуються схеми з декількома вертикальними стояками.
Під час монтажу зверніть увагу на фіксацію складових частин трубопроводів. Кріплення елементів має бути міцним, що дозволяє зберігати конфігурацію і ухил під навантаженням. У кутах, перехідниках і інших елементах використовується метод кріплення до і після точки встановлення.
Особливу увагу приділіть ділянкам, що проходять під декоративною обробкою – закріплювати їх потрібно дуже ретельно, а для того, щоб в подальшому проводити їх обслуговування, варто заздалегідь передбачити ревізію.
У будинках з кількома поверхами, оснащеними комунікаціями, для відведення стоків з верхнього поверху на нижній використовуються вертикальні стояки. В них збираються стічні води, вирушаючи за ним вниз, у зовнішню частину каналізації.
Монтаж зовнішніх елементів автономної каналізації
Після того, як ви провели комунікації в будинку, можна приступати до зовнішньої магістралі. Вона являє собою трубу, що з’єднує внутрішню частину системи з ємністю для відведення, очищення або зберігання стоків. Зазвичай для спорудження магістралі використовуються труби діаметром від 110 мм.
Вам потрібно буде вирити траншею від виходу горизонтальної труби внутрішніх комунікацій до вхідного отвору в септику, і ретельно утрамбувати її дно. Також важливо зберігати певний ухил від горизонтальної труби до септика.
Так само, як і у випадку з внутрішніми комунікаціями, під час прокладання магістралі не забувайте про створення зовнішніх ревізій або технологічних колодязів.
Монтаж септика
Отже, ми підійшли до найголовнішого елемента автономної каналізації в Івано Франківську, який і є ключовим чинником, що дозволяє з повною впевненістю називати описувану нами каналізацію автономною.
Від того, наскільки правильно розташований септик на ділянці, залежить відповідність всієї системи санітарним нормам. А до того ж, від цього залежить і комфорт мешканців цієї ділянки. При виборі місця для септика зверніть увагу на те, як розташовані щодо нього інші будови, в яку сторону зазвичай дме вітер, чи буде зручно організувати під’їзд до цієї точці з боку воріт.
Крім того, варто співвідносити розташування септика з питними колодязями, що знаходяться неподалік.
Спосіб монтажу септика пов’язаний з типом ґрунту і глибиною залягання ґрунтових вод. Від типу ґрунту залежить те, яким методом краще всього буде зафіксувати септик. А грунтові води можуть серйозно ускладнити процес установки септика, особливо якщо роботи проводяться навесні або в сезон сильних дощів.
У тому, що грунтові води часом значно ускладнюють роботу, полягає одна з причин, за якими організацію каналізації краще довірити професіоналам. Звичайна система може стати в підсумку досить складним інженерним спорудженням, якщо, при близькому заляганні грунтових вод, вам доведеться вибрати спеціальний тип і матеріал септика.
Секрети правильної організації автономної каналізації
Для попередження збоїв в роботі система автономної каналізації дотримуйтесь правил:
- Обладнайте кожен прилад гідравлічним затвором, щоб уникнути проникнення газів з каналізації в приміщення;
- Встановіть фанову трубу для вентиляції порожнини каналізаційної труби. Така труба зазвичай виглядає як продовження вертикального стояка. Вона працює в якості воздуховоду, відводячи гази атмосфери. Верхня частина фанової труби закінчується над покрівлею будинку на висоті приблизно 0,5 метра і відстоїть від вікон і балконів не менше ніж на 4 метри;
- Перехід з горизонтальної труби у вертикальну і навпаки краще всього оформляти кількома трубами з поступовою зміною кута – частинами за 45 або 30 градусів;
- Якщо на вашій ділянці є додатково лазня або сауна, краще всього організувати її каналізацію окремо від загальної.
Розкладений по поличках і розписаний по етапам, процес організації каналізації не здається таким вже складним. Однак підійти до нього варто з усією серйозністю, адже в майбутньому ця система покликана забезпечити вам комфорт проживання, і кожна прикра дрібниця, викликана помилкою під час монтажу, буде нагадувати про себе кожен день. Подбайте про свій комфорт відразу, і вам не доведеться клопотатися з каналізацією в майбутньому.
Автономна каналізація в Івано Франківську, ціна
Вартість «під ключ» з урахуванням матеріалів, обладнання, інженерно-монтажних та інших робіт уточнюйте у менеджерів нашої компанії за телефонами, вказаними на сайті.