Раніше основу каналізаційних мереж в будинках становили чавунні труби. Сьогодні їм на зміну прийшли більш практичні, пластикові конструкції. Заміна чавунних каналізаційних труб на пластикові Івано Франківськ– проблема, яка цікавить багатьох, так як старі системи вже зношені і потребують оновлення. Як замінити чавунні труби в квартирі на пластикові? Це питання потребує детального розгляду.
Чавунні труби — основа каналізаційних мереж раніше. Проте з часом вони неабияк зношуються, тому потребують заміни
Чому чавун змінюють на “пластик”
Перш ніж детально розглядати питання заміни трубопроводів водопостачання і каналізації в квартирі, розберемося, чому сьогодні перевага віддається пластиковим виробам.
Пластик і інші полімери – досить молодий матеріал, який активно застосовується всього кілька десятиліть. До його появи, у комунальній сфері всюди застосовувався чавун. Він був доступний, забезпечував довговічність і надійність.
З появою пластику ситуація змінилася. Він витіснив чавун за рахунок своєї вартості, доступності та інших переваг.
Переваги пластикових елементів над чавунними аналогами:
- Довговічність. Означений термін ефективної експлуатації – близько 50 років.
- Стійкість на вплив процесів корозії.
- Невелика вага.
- Ідеальна гладкість внутрішніх поверхонь знижує ймовірність утворення засмічень.
- Низька теплопровідність.
- Екологічна безпека.
- Простота в роботі, податливість.
- Застосування в мережах зовнішніх і внутрішніх ліній водопостачання і каналізації.
Пластикові конструкції мають і ряд недоліків, які варто враховувати при їх виборі. До мінусів можна віднести:
- Обмеження щодо використання у водопроводах гарячої води та опалення.
- Низьку стійкість до постійного впливу прямих сонячних променів.
- Зниження з часом характеристик по міцності і надійності.
- Більш високий рівень шуму при експлуатації в порівнянні з чавунними аналогами.
- Неможливість використання для протипожежних мереж.
- Відмінності у системі монтажу різних типів і видів полімерів, що ускладнює «змішане» використання.
Сьогодні у комунальній сфері застосовуються наступні види матеріалів:
- полівінілхлорид (ПВХ);
- поліпропілен (PP);
- поліетилен (PE);
- зшитий поліетилен (PEX);
- металопластик.
Кожен з видів має свої переваги і недоліки.
У яких випадках варто провести заміну чавунних труб на пластикові? Якщо стара система каналізації з металу працює справно, немає ніяких видимих візуальних дефектів, поспішати робити заміну не варто.
Заміна необхідна в наступних випадках:
- Аварія.
- Істотні видимі дефекти і знос старих мереж.
- Ремонт в квартирі (краще зробити заміну по ходу виконання ремонтних робіт, щоб в подальшому не довелося ремонтуватися знову у разі аварії або зносу).
- Роботи по переплануванню.
Самостійно замінити труби в квартирі досить складно.
Ця робота виконується в кілька етапів:
- Огляд існуючих мереж.
- Підготовка плану і креслень.
- Розрахунок кількості матеріалів.
- Закупівля необхідних елементів.
- Підготовка інструменту та приміщень.
- Тестова збірка нової системи.
- Демонтаж старих конструкцій.
- Монтаж нової системи.
- Підключення та тестування ефективності роботи. Усунення неполадок у разі виявлення.
Підготовчі заходи
Заміна чавунних труб на пластикові Івано Франківськ починається з етапу огляду місця заміни і розрахунку необхідної кількості матеріалів. Детальний огляд дозволить побачити складні ділянки, визначити можливі варіанти більш простої і грамотної прокладки. Заміна каналізаційних ліній може істотно ускладнитися, якщо буде потрібно заміна стояка. Цей момент варто враховувати завжди.
Схема внутрішньої каналізації
Кількість матеріалів визначається площею, на якій буде проводитися заміна. Цей аспект також залежить від особливостей плану каналізаційної мережі. Якщо нова лінія буде повністю відповідати старій, зробити розрахунок дуже просто. Заміряється кількість прямих труб, їх довжина, кількість з’єднувальних та інших елементів.
Якщо планування каналізаційної системи буде змінено, варто проводити розрахунки особливо уважно. Рекомендується скласти креслення для наочного відображення всіх елементів. Не варто забувати про основні вимоги до монтажу каналізаційної системи.
Які деталі можуть знадобитися:
- Коліно.
- Куточок.
- Трійники: прямі або кутові.
- Муфта сполучна.
- Трійник редукційний, редукція (перехід труб різних діаметрів).
- Заглушка.
Інструменти, які можуть знадобитися для побудови каналізаційної системи
Для виконання робіт по заміні труб водопостачання в квартирі буде потрібно наступний інструмент:
- зубило;
- молоток;
- ударний дриль, перфоратор;
- рівень;
- рулетка;
- болгарка, пила;
- герметик;
- захисні окуляри, респіратор;
- олівець, маркер.
У ряді випадків при з’єднанні конструктивних елементів може знадобитися пальник або паяльна лампа. З їх допомогою проводиться міцне і герметичне зварювання.
Перед початком демонтажу варто провести тестову збірку нової системи. Для цього на підлозі за місцем проходження каналізаційної мережі викладаються труби та інші елементи. Перевіряється відповідність комплектації, довжина та інші параметри. Ділянки в стінах і інші нюанси вимірюються умовно.
Демонтаж
Перед початком робіт по демонтажу проводиться відключення води в будинку. Якщо прибирається і стояк, потрібно попередити сусідів зверху, щоб вони не користувалися водою і туалетом найближчі кілька годин.
Спочатку демонтується розводка від стояка у квартирі. Розбирання починається від раковини, ванни і унітазу. Особливу увагу варто приділити ділянкам в стінах. Тут відбивається цементний розчин, яким була зафіксована труба. У міру розбирання проводиться видалення кріпильних елементів із стіни. Після чого труби витягуються. Їх для зручності можна розрізати на шматки.
В районі з’єднання зі стояком труби акуратно надрізають у двох ділянках (ширина надрізу 10-15 см). Обрізаний залишок обережно витягують з трійника стояка.
Труба стояка підпилюється в двох місцях: вгорі, на відстані близько 10 см від стелі, і внизу, на відстані близько 60 см. Болгаркою робиться надріз стояка у двох місцях. Відстань між надрізами становить 15-20 см. Після цього стояк витягується з патрубка.
Роботи необхідно проводити акуратно, щоб ділянки стояка у верхніх і нижніх квартирах зберегли цілісність. Верхню ділянку при проведенні робіт потрібно зафіксувати. Важливо не пошкодити стояк в перекритті. Про це можна не турбуватися, якщо роботи проводяться за заміну стояка по всій вертикалі будинку».
Встановлення
На місцях проходження системи чертится розмітка. Зазначаються передбачувані місця фіксації до стіни, рівень нахилу, відстань від підлоги.
Обрізання труб проводиться строго під прямим кутом без перекосів. Особливу увагу варто приділити обробці фаски (скіс кромки торцевої для щільного прилягання з іншого деталлю). На фасці не повинно залишитися нерівностей, зачепів, задирок і т. ін. Вони акуратно видаляються з допомогою напилка або наждачного паперу.
Зовнішній вигляд обробленої фаски (скіс кромки торцевої для щільного прилягання з іншого деталлю)
Вставляється в розтруб прокладка, яка обробляється герметиком для фіксації. Розтруби обов’язково повинні бути звернені до потоку води. Збірка проводиться в послідовності від стояка до сантехнічних приладів (знизу вгору). З’єднання з унітазом проводиться за допомогою гофрованої труби. Всі стики додатково обробляються герметиком.
При з’єднанні труб, потрібно залишати зазор не менше 100 мм. Він дозволить забезпечити безпеку в результаті зміни довжини під впливом температурного розширення.
Для цього труба вставляється в розтруб або іншу деталь «до упору». Рівень з’єднання фіксується за допомогою лінії. Від позначки труба висувається на 100 мм. Так, під впливом температури не відбудеться деформації і порушення герметичності.
Фіксація до стіни здійснюється за допомогою хомутів. Вони закріплюються в районі розтруба. Кріплення монтується через певні проміжки:
- вертикальна труба – через кожні 100-150 мм;
- горизонтальна – через відстань, рівну десяти діаметрам.
Хомути використовуються на болтах з гумовою прокладкою ущільнювача.
Каналізаційний стояк
Міняти чавунний стояк без вагомих причин не рекомендується. Виконувати такі роботи досить проблематично і складно. Якщо без заміни стояка обійтися не можна, вона проводиться в першу чергу.
В обрізану трубу поміщається патрубок до упору і фіксується за допомогою герметика. Проводиться тестова збірка інших елементів стояка, без герметизації і встановлення ущільнювальних прокладок. Якщо все підходить по довжині, проводиться фінальне встановлення.
Заміна чавунного стояка на пластиковий передбачає виконання кількох обов’язкових вимог:
- В якості стояка використовується труба діаметром 100-110 мм
- На стояку в обов’язковому порядку встановлюється ревізійний люк, який перекривається шляхом закручування герметичної заглушки.
- Каналізаційні труби підводяться до стояка під певним кутом.
- Стояк обов’язково повинен мати на нижній ділянці: трійник, ревізію і муфту.
- Новий стояк вставляється в розтруб нижньої труби. Якщо так зробити не можна, з’єднання здійснюється з допомогою спеціальної муфти. Для верхнього кріплення також використовується сполучна муфта.
- Стояк фіксується мінімум трьома кріпленнями (при стандартній висоті стелі).
Ухил підведення пластикових труб забезпечує швидке виведення води і відходів, запобігає утворенню засмічень і «пробок».
Заміну стояка краще проводити по всій висоті будинку (у всіх квартирах). Якщо стояк змінюється тільки в одній квартирі, роботи варто робити дуже акуратно, щоб осколки і сміття не потрапили в систему. В іншому випадку може статися засмічення.
Коли заміна каналізаційних труб з чавуну на пластик Івано Франківськ завершена, проводиться перевірка її ефективної роботи. Для цього по всьому відгалуженням системи пропускається великий обсяг води. Якщо замінений стояк, попросити пролити воду сусідам з «верхніх» квартир. У разі відсутності протікання, систему можна використовувати. Перший час (місяць), в профілактичних заходах, краще періодично оглядати всі елементи нової квартирної каналізаційної системи.
Фахіці нашої компанії завжди виконують свою роботу професійно і вчасно.